Mezinárodní den tance: 29. dubna se bude opět tančit všude

Mezinárodní den tance: 29. dubna se bude opět tančit všude

Mezinárodní den tance: 29. dubna se bude opět tančit všude

Již počtvrté se po celé republice bude v pondělí 29. dubna tančit. Tento den totiž připadá na Mezinárodní den tance, který se slaví celých 31 let. V České republice oslavy koordinuje Vize tance (Národní iniciativa pro podporu současného tance a interdisciplinárních umění) a k dnešnímu dni se k oslavám připojilo už 22 českých měst. Jaká místa se v pondělí 29. dubna roztančí a zda mezi nimi bude i to vaše, zjistíte jednoduše na www.vizetance.cz/mezinarodni-den-tance-2013.
V Praze bude epicentrum oslav tentokrát na dvou místech – začátek akce vypukne před pátou hodinou odpolední na piazzetě Národního divadla, kde si budou moci všichni návštěvníci zatančit společnou choreografii (tzv. flashmob) pod taktovkou tanečníků skupiny Dance2XS. „Instruktážní video s flashmobem je k dispozici již nyní na webových stránkách www.vizetance.cz a také na našem facebookovém profilu, aby se zájemci z celé ČR mohli na choreografii připravit již doma a na místě si ji pak společně s desítkami dalších zatančit,“ upřesňuje koordinátorka celé akce Petra Kašparová z Vize tance.
Kromě společné choreografie budou mít návštěvníci možnost zhlédnout taneční performance výrazných českých umělců, mezi které určitě patří např. soubor 420PEOPLE, Kateřina Stupecká, Věra Ondrašíková, Adéla Petáková či skupina ME-SA, která bude tančit za doprovodu červeného klavíru. Část choreografií se po programu na piazzetě přesune na druhé pražské epicentrum, kterým bude park na Kampě.
Díky spolupráci s Auto*matem se i letos podařilo vytvořit podrobnou taneční mapu Prahy, na které nalezneme všechna místa, kde se v Praze 29. dubna bude tančit. Mapa je ke stažení na stránkách Vize tance a k dispozici také na všech místech, kde se bude tančit.

Bohatý program je připraven také ve dvacítce dalších českých měst. Rozsáhlé oslavy plánuje např. již tradičně Ostrava, kde se bude již od 28. 4. tančit v Multižánrovém centru Cooltour, cyklus tanečních workshopů se uskuteční v Trutnově, taneční skupina InDance pořádá taneční akce ve Strakonicích, Pardubicích i Hradci Králové, v Kopřivnici budou mít diváci možnost shlédnout i baletní představení Pražského komorního baletu v choreografii Pavla Šmoka. V Ústí nad Orlicí roztančí tanečníci prostor Kociánka před ZUŠ, v Brně se uskuteční např. stepařský jam s ukrajinským stepařem Alexandrem Ostaninem a v Plzni se bude tančit už od pátku až do pondělí v kulturním centrum Pap-rna a také na louce Proluka. I v těchto a řadě dalších měst se bude tančit společná choreografie (flashmob)

Autorem letošního Provolání k Mezinárodnímu dni tance je významný současný choreograf Lin Hwai-Min, zakladatel světoznámé skupiny Cloud Gate Dance Theatre z Taiwanu. Jeho provolání je zveřejněno rovněž na www.vizetance.cz. Zde naleznete také podrobný časový harmonogram celé akce. Zdroj: Vize tance

Témata článku