Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se letos přestěhuje do nevyužívaných Radničních domů v centru Prahy. Od 30. září do 8. října 2016 jejich prázdné prostory hned vedle náměstí Franze Kafky obsadí rozsáhlá výstava 50 umělců - sochy, malby, instalace nebo fotografie. „V roli kurátorky se poprvé na festivalu představí renomovaná kunsthistorička Pavlína Morganová. Letošním společným tématem výstavy se stane Nezávislý výzkum subjektivity,” uvádí dramaturgyně Denisa Václavová. V Radničních domech budou zároveň probíhat premiéry divadelních projektů, diskuse s odborníky, komentované prohlídky nebo dílny pro děti vedené českými umělci.
 „Program reflektuje krutost a absurditu současného světa. Zahraniční inscenace reagují na závažná politická témata, ale zároveň apelují na optimismus a humor. Ty jsou často jedinou cestou, jak překlenout chaos, bezduchost a bezradnost dnešních dnů,” říká dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek. V rámci této části festivalu se v Divadle Archa a divadle Ponec představí sedm zahraničních souborů.
Zahraniční program zahájí 1. října izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s projektem Archive. Slovenskou scénu letos zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela v letošním roce na slovenském festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty festivalu bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografií Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert & Frank s představením Window of Opportunity. Ze Severní Ameriky letos na festivalu hostuje kanadská choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel a vrcholem festivalu bude newyorský umělec Andrew Schneider s představením YOUARENOWHERE, za které obdržel americkou divadelní cenu OBIE za rok 2015.

Více informací na www.ctyridny.cz.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku