Mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense 1617 - 2017

Mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense 1617 - 2017

Mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense 1617 - 2017

Mezioborová vědecká konference k 400. výročí uvedení Phasma Dionysiacum Pragense (5. února 1617 na Pražském hradě) proběhne od 4. do 5. února 2017 v Praze. „Význam tohoto představení a výročí jeho konání přímo volají po tom, aby se po letech opět dostalo do ohniska zájmu nejen odborníků, ale i širší veřejnosti (naposledy se konala takto zaměřená konference v Brně v r. 1993 na popud prof. Miloše Štědroně),“ dodávají organizátoři konference.

Ve dnech 400. výročí uvedení představení Phasma Dionysiacum Pragense tak dojde v pražském podhradí k setkání a mezioborové debatě odborníků a umělců, kteří představí nové poznatky o tomto divadelním počinu a přidružených reprezentačních i společenských akcích, které jeho premiéru doprovázely. Konference poukáže nejen na kulturně-politický význam tohoto dění, ale bude také významným krokem a inspirací na cestě k obnovené premiéře představení v červenci 2017.
„Setkání vědců a badatelů oblasti historické, literárně-jazykové, hudební, divadelní, výtvarné a taneční bude zkoumat a konfrontovat různé aspekty vzniku i realizace této slavnosti. A to jak z pohledu historického (historický kontext této události v předvečer třicetileté války, návaznost na italskou tradici hudebně tanečních představení, evropská divadelní a taneční scéna té doby, ikonografický výklad dochovaných rytin, literární analýza libreta atd.), tak z pohledu realizačního (překlad a interpretace italského libreta, výběr dobové instrumentální hudby a rekonstrukce nedochované hudby vokální, choreografické postupy a otázky režijního, scénického a kostýmního zpracování),“ dodávají organizátoři konference.
S východisky a postupy své práce se podělí ti, kteří v současné době připravují představení pro jeho obnovenou premiéru v červenci 2017. Účastníci konference tak budou mít možnost seznámit se s vybranými praktickými ukázkami práce na rekonstrukci.
Na sobotní konferenci naváže nedělní exkurze s odborným výkladem ve Starém královském paláce Pražského hradu, kde se Phasma Dionysiacum Pragense přesně v tento den před čtyřmi sty lety odehrála.

Předběžný program konference:

sobota 4. února 2017
Hartigovský palác (HAMU), Malostranské náměstí 13/258, Praha 1
9:30 – 18:00 Konference zaměřená na historické souvislosti představení a novodobé cesty k jeho realizaci.
Vystoupí např. Petr Maťa, Kateřina Bohadlová, Sylva Dobalová, Helena Kazárová, Kateřina Klementová, Markéta Stormová, Lorenzo Charoy, Ivan P. Muchka, Miloš Štědroň, Marek Štryncl, Miloslav Študent, Eva Kröschlová a další.

neděle 5. února 2017
Starý královský palác, Třetí nádvoří Pražského hradu, Praha 1
9:30-11:00 Komentovaná prohlídka Starého královského paláce, kde se Phasma Dionysiacum přesně o čtyři sta let dříve odehrálo.
Průvodci budou Sylva Dobalová a Ivan P. Muchka z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Konferenčními jazyky budou čeština a angličtina.
Konferenční poplatek: 800,- Kč (studenti: 500,- Kč)
Uzávěrka přihlášek: neděle 22. 1. 2017

Ubytování: v omezené míře jsme schopni zajistit mimopražským účastníkům ubytování 3.- 5. 2. (1 či 2 noci)
v Hotelu AMU (Tržiště 18, Praha 1):
jednolůžkový pokoj: 900,- / osoba / noc
dvoulůžkový pokoj: 750,- / osoba / noc
Více informací zde. Zdroj: Phasma Dionysiacum Pragense 1617 - 2017

Témata článku