Min Tanaka a Rin Ishihara vystoupí v Arše

Min Tanaka a Rin Ishihara vystoupí v Arše

Min Tanaka a Rin Ishihara vystoupí v Arše

Po delším čase se do Divadla Archa vrací japonský tanečník Min Tanaka, který vystoupí v duetu s tanečnicí Rin Ishihara. Představení Destination of the Stone uvede Archa 18. a 19. prosince 2016. „Jako představitel světové taneční avantgardy je Min Tanaka častým hostem významných uměleckých institucí V nedávné době vytvořil spolu s jazzovým pianistou Cecilem Taylorem sérii představení pro novou budovu Whitney Musea v New Yorku. Pražské publikum má unikátní příležitost kontinuálně sledovat jeho tvorbu. Spolu s hudebníkem Johnem Caleem vytvořil představení pro slavnostní otevření Divadla Archa, kde letos jednasedmdesátiletý Tanaka pravidelně vystupuje,“ dodávají zástupci Divadla Archa. Pro příští rok chystá pro Archu choreografii s českými tanečníky a performery (více informací zde).

Ondřej Hrab
, který organizoval tajná vystoupení Tanaky již v 80. letech, doplňuje: „Jeho tanec je založen především na extrémní pozornosti k prostoru a času. Je pro něj důležité, že se tanec odehrává vždy ,tady a teď‘. Jeho tělo je seismograf, který reaguje na všechny tektonické impulsy našeho duchovního prostředí. Tanakův tanec znejišťuje všechny fyzické zákony a vytváří tělesnou báseň. Je to tanec, který nemá formu, je plný neočekávaných událostí a zároveň pevně zakořeněn v zemi. Tanakova gesta vychází ze zemědělských prací, kterým se již po několik desetiletí věnuje na své farmě uprostřed japonských hor.“
V Praze poprvé vystoupil Min Tanaka v roce 1984. Jeho tehdejší tajné vystoupení viděla jen hrstka zasvěcených diváků. Tanaka byl prvním, kdo u nás představil butó, tanec japonské avantgardy, který se zrodil z potřeby znovu najít kořeny japonské kultury a odmítnout západní formální vzory. Pražské publikum mělo možnost pravidelně sledovat vývoj Tanakovy umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992, či ve společném vystoupení s Johnem Calem při otevření Divadla Archa v roce 1994. V druhé polovině devadesátých let vytvořil choreografii Grimm Grimm. Min Tanaka rovněž tančil uprostřed proudu řeky Vltavy při slavnostním znovuotevření Divadla Archa po povodni v říjnu 2003. V roce 2005 bylo představení Standing On the Edge (Stát na hraně) Tanakovým příspěvkem k Andersenovské sezoně, v Arše následně vystoupil v květnu 2012 v sólu Locus Focus a duetu Step into the Shadow. U příležitosti dvacátého výročí Archy vystoupil v červnu 2014 s představením Šťastný strom na Rohanském ostrově.
V současné době hospodaří na farmě v horách prefektury Jamanaši. Pěstuje zde organicky ošetřovanou zeleninu, rýži, sojové boby a čaj. Náročný tréninkový cyklus, kterému Tanaka říká Body Weather - Tělesné počasí v současné době praktikuje a rozšiřuje mnoho tanečníků po celém světě.
Taneční publicistka Jana Návratová doplňuje: „Pro české tanečníky a performery měl Min Tanaka veliký význam – řada z nich k němu na farmu jezdila a stále možná jezdí. Komplexní, filozofický systém, který ve svém Body Whether nabízel, totiž dával smysl jak uměleckým intencím, tak životu jako takovému. Prostě ty dvě linie spojil. A spojil je jako úkol, jako výzvu. Předpokládal dřinu, pokoru, dril – tak věčně diskutující evropská intelektuální povaha prošla zkušeností, která jí nastavila naprosto nový úhel pohledu na svět a sama sebe. Ale taky na umění, které nelze chápat jako projekt, leč jako imanentní součást práce a života, jako úrodu rýže.“

Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku