Min Tanaka odhalí neznámé místo v centru Prahy

Min Tanaka odhalí neznámé místo v centru Prahy

Min Tanaka odhalí neznámé místo v centru Prahy

„Dalajláma světového tance“ Min Tanaka se v rámci oslav 20. sezóny Divadla Archa vrací do Prahy. Jeho první sólové vystoupení proběhne ve čtvrtek 12. června na Rohanském ostrově. Karlínský břeh, tzv. Přístav 186 00, je poslední baštou divoké přírody v centru Prahy. Je příznačné, že si tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, vybral právě toto místo. Volně přístupný nový živý park by měl být v budoucnosti věnován kulturním aktivitám pod širým nebem. Stejně jako v případě Divadla Archa, které Min Tanaka v roce 1994 otvíral společně s Johnem Calem, tak půjde o zasvěcení prostoru sloužícího umění.
Min Tanaka
pak vystoupí v Arše 14. a 15. června od 20.00 hod. s inscenací Šťastný strom. Letos uplynulo třicet let od jeho prvního vystoupení v Praze, které v době totality muselo proběhnout v utajení. Za tu dobu „ze semínka svobodné imaginace vyrostl mohutný strom“. V Praze poprvé vystoupil Min Tanaka v roce 1984. Jeho tehdejší tajné vystoupení viděla jen hrstka zasvěcených diváků. Od té doby se stal pro mnohé v České republice živou legendou. Tanaka byl prvním, kdo u nás představil butó, tanec japonské avantgardy, který se zrodil z potřeby znovu najít kořeny japonské kultury a odmítnout západní formální vzory.
Pražské publikum mělo unikátní možnost pravidelně sledovat vývoj Tanakovy umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992 či ve společném vystoupení s Johnem Calem při otevření Divadla Archa v roce 1994. V druhé polovině devadesátých let vytvořil choreografii Grimm Grimm. Min Tanaka rovněž tančil uprostřed proudu řeky Vltavy při slavnostním znovuotevření Divadla Archa po povodni v říjnu 2003. V roce 2005 bylo představení Standing On the Edge (Stát na hraně) Tanakovým příspěvkem k Andersenovské sezóně Archy, kde si vybral téma člověka na okraji společnosti a naposledy v Arše vystoupil v květnu 2012 v sólu Locus Focus a duetu Step into the Shadow.
Min Tanaka, který fascinoval polovinu světa, je legendou sám o sobě. Funguje jako most mezi světy východu a západu, mezi velkoměsty a venkovem, mezi stářím i mládím, mezi nicotou a nejhlubším smyslem existence. Životní filosofií Tanaky je propojení tance a zemědělství. V současné době spolu s dalšími tanečníky své skupiny Tokason hospodaří na dvou farmách v horách prefektury Jamanaši. Pěstuje zde organicky ošetřovanou zeleninu, rýži, sojové boby a čaj. V létě na jedné z těchto farem pravidelně pořádá mezinárodní festival Dance Hakushu. Každoročně se na jeho horskou farmu sjíždějí desítky mladých umělců z celého světa, aby podstoupili náročný tréninkový cyklus, kterému Tanaka říká Body Weather - Tělesné počasí. Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku