Moravské divadlo Olomouc uvede balet Dáma s kaméliemi

Moravské divadlo Olomouc uvede balet Dáma s kaméliemi

Moravské divadlo Olomouc uvede balet Dáma s kaméliemi

Balet Dáma s kaméliemi v choreografii Roberta Balogha bude mít v Moravském divadle Olomouc premiéru 13. listopadu 2015. V roli Marguerite Gautier alternují Yui Kyotani a Irina Laptěva, Armanda Duvala ztvární Antonín Blahuta a Lukáš Cenek. Balet doprovodí hudba Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina.
Robert Balogh se s Dámou s kaméliemi potkává již popáté. „Mé první setkání s Margueritou Gautiérovou se uskutečnilo v pražském Národním divadle, kde jsem jí vdechl život společně s Petrem Weiglem. Další inscenace jsem uvedl v turecké Ankaře a polské Lodži. Mé předposlední setkání s tímto tématem se uskutečnilo v roce 2007 v libereckém Divadle F. X. Šaldy,“ zrekapituloval režisér a choreograf, kterého na Dumasově knize oslovuje myšlenka celého příběhu. „Ta fungovala v polovině 19. století a funguje stejně i dnes: Marguerita našla svou pravou lásku v Armandovi, ale společnost jejich vztahu nepřála. V našem souboru máme i ideální představitele pro titulní role. I to rozhodlo pro volbu titulu,“ zdůraznil Balogh.
Od prvních nápadů, práci na scénáři, výběru hudby až po finální inscenaci trvala práce na baletu přibližně rok. „Libreto ve své podstatě sleduje hlavní dějovou linii Dumasova slavného románu. Pro dobrou srozumitelnost baletu bylo samozřejmě nutno vynechat některé motivy předlohy. Román chápeme především jako romantický příběh, rozehrávaný třemi hlavními postavami – Margueritou, Armandem Duvalem a jeho otcem Georgesem,“ vysvětlil dramaturg Tomáš Lehotský.
Kromě vytvoření libreta k inscenaci měl Robert Balogh před sebou komplexní práci při výběru hudby. „Již od počátku jsem chtěl, aby v první části inscenace zazněly skladby Fryderyka Chopina, kterým nechybí jistá zádumčivost, ale ještě převažují něžné, radostné i bezstarostné motivy. Druhá část, ve které se již prohlubuje rozpad vztahu obou milenců, psychologicky naprosto koresponduje s oduševnělou hudbou Sergeje Rachmaninova. Samotný náročný výběr hudby spočíval nejdříve v poslechu kompletního díla obou skladatelů. V další fázi jsem se detailně soustředil jen na vybrané tituly a uspořádával je v souladu s dějem románu. Pro diváky bude jistě zajímavé, že v představení uslyší a ostatně i na jevišti uvidí sólové klavíristky Alici Rajnohovou a Marii Šumníkovou, které jsou známy spíše z koncertních pódií,“ upozornil Balogh. Orchestr bude řídit Tomáš Hanák.
V roli kurtizány Marguerite se budou střídat Yui Kyotani a Irina Laptěva. „Letos o prázdninách jsem Dumasův román četla a díky tomu se více dostala do postavy Marguerite. Pochopila jsem její pohnutky a jednání. Je to herecky velmi náročný part, musím vystihnout, co se děje v hrdinčině nitru, jaké komplikované emoce prožívá,“ popsala Kyotani.
Postavu Armanda alternují dva tanečníci, nováčka v souboru Antonína Blahutu doplní Lukáš Cenek. „Když mi pan Balogh oznámil, že by chtěl, abych tančil Armanda, byl jsem moc rád, neboť znám literární předlohu, filmové i baletní inscenace a pro tanečníky v mém věku je taková role snem. Armand prochází velkým vývojem, od naivního zamilovaného mladíka po muže se zlomeným srdcem, kterému se zhroutil svět, až k tragickému konci, kdy přichází i o poslední naději,“ popsal Cenek.
Armandova otce ztvární Vlastimil Harapes. „Vzhledem k našemu dlouholetému přátelství jsem si dovolil oslovit jej s nabídkou, zda by v naší inscenaci mohl ztvárnit úlohu Georgese Duvala. Při velmi příjemném setkání v Praze byl pan Harapes mou koncepcí baletu naprosto nadšen a roli přijal. Věřím, že naše spolupráce bude oslavou krásy tanečního umění,“ zdůraznil režisér a choreograf Balogh. Na vizuální stránce inscenace se podíleli scénograf Eduard Přikryl a kostýmní návrhář Roman Šolc.
V Moravském divadle bylo baletní zpracování Dámy s kaméliemi dosud uvedeno pouze jako jednoaktový balet s prologem na hudbu z oper Giuseppe Verdiho v choreografii Vasilije Medveděva. Premiéra se uskutečnila v listopadu 1997. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku