Nádraží Praha-Bubny se promění v alternativní scénu a galerii

Nádraží Praha-Bubny se od 21. do 25. června 2017 promění v alternativní kulturní scénu. „Bubenský slunovrat nabídne publiku koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl. Vystoupí na nich ,jiní‘ umělci – osobití muzikanti, divadelníci a další špičkoví umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu. Přesto právě oni dotvářejí hlas, rozmanitost i dobrý tón společnosti, která chce zůstat demokratická a otevřená všem,“ dodávají organizátoři. V Bubnech tak vystoupí třeba divadelní soubor Farma v jeskyni s inscenací Čekárna, zpěvačka Ridina Ahmed, zpěvák a akordeonista Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa, kapela Allstar Refjúdží Band nebo zpěvačka Irena Budweiserová. Vstup na všechny akce bude zdarma, pouze na divadelní představení Čekárna je nutná registrace předem. Celý program zde.

Nádražní budova, její okolí i kolejiště, odkud za druhé světové války odjížděly transporty židů, se na pět dní stane místem pro koncerty, divadlo, setkávání, semináře či výtvarnou dílnu. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města zde pořádá společnost Památník Šoa. Ta Bubenský slunovrat letos opět partnersky provázala s festivalem United Islands of Prague.
„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní - někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.
Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému ,řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše‘,“ doplňuje Pavel Štingl, dokumentarista, který stojí i za projektem Památník ticha – moderní platformy věnované oživování historické paměti, která by na nádraží Praha-Bubny měla v budoucnosti vzniknout.
Čekárna Farmy v jeskyni bude uvedena 21., 23. a 25. června. Příběh na pomezí reality a snu, odehrávající se na žilinské železniční stanici, inspirovaly vzpomínky pamětnice deportované právě z nádraží Bubny. Vynikající choreografie i uvedení na místě s pohnutou historií dělají z tohoto představení mimořádnou událost,“ upozorňuje Pavel Štingl. Vstupné je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě sálu je ale nutná registrace předem na program@bubny.org.

Zdroj: Bubenský slunovrat

Témata článku