NANOHACH: Konec jedné kapitoly

NANOHACH: Konec jedné kapitoly

NANOHACH: Konec jedné kapitoly

Soubor NANOHACH končí. Na začátku bylo 7 tanečníků a tanečnic, za 12 let realizovali 32 představení a mezinárodních projektů. Po poslední premiéře a kolektivní výstavě NANOHACH NA ZDI se soubor rozloučí posledním veřejným vystoupením. V sobotu 14. ledna 2017 se ve Studiu ALTA sejde nejen v choreografii Move on původní sestava NANOHACH.

Soubor NANOHACH vystoupí naposledy v původní sestavě (Jana Látalová-Hudečková, Eliška Kašparová, Honza Malík, Mariana Novotná, Lea Švejdová, Marta Trpišovská, Michal Záhora). Po hlavním programu se představí poprvé se svým DJ setem performer Jan Kalivoda, Daniela Voráčková pak provede diváky v kavárně Obývák kostýmní parádou, která v průřezu připomene poměrnou část repertoáru a představí také vytvořené kostýmy, jež nakonec na jevišti nikdy nebyly. Kromě tanečníků NANOHACH se na přehlídce budou podílet i mnozí hostující tanečníci a tanečnice z minulosti. Dále se bude promítat krátký film Evženie Brabcové 12 roků NANOHACH. Večírek zakončí slavnostní křest Sborníku díla NANOHACH.

Když se v roce 2004 sešla parta absolventů taneční Konzervatoře Duncan centre, měla zdravou ambici založit vlastní soubor a rozčísnout hladinu současného tance. Nikdo z nich tehdy určitě netušil, že jim to vydrží 12 let. „Náš původní plán byl jasný. My, čeští tanečníci a tanečnice, si přivezeme zahraniční choreografy, což v té době nebylo nic běžného,“ vzpomíná jedna z členek souboru Marta Trpišovská.
První oťukávání možnosti financovat současný tanec z grantů a produkci souboru měl na starosti tanečník a produkční Honza Malík, který se snažil po celých 12 let držet NANOHACH pohromadě. „Přijde mi, že se od začátku věnujeme něčemu, co je výjimečné a stálo za to tomu věnovat energii. Tím, že jsme nikdy neměli kmenového choreografa, kolem kterého vzniká jasná vize, se naše tvorba vlastně tříštila. Ale v tom právě byla naše rozmanitost,“ dodává Honza Malík.
Všichni členové vnímají něco těžko popsatelného, co se velmi abstraktně třepetá nad všemi projekty souboru a je spojujícím prvkem NANOHACH. „Základ je asi v té podobnosti našich pohledů na svět, v uvažování, v hodnotách, které všichni máme nebo ctíme a v čem nás taky zásadně ovlivnilo studium na Konzervatoři Duncan centre,“ popisuje tanečník a choreograf Michal Záhora.
Další princip, který NANOHACH charakterizuje je touha po řemeslné poctivosti a pravdivosti. „Vždycky jsme chtěli jít do hloubky těch témat, hledat různé zdroje a nevzít jakékoliv téma jen proto, že zrovna frčí. I díky tomu, byla naše představení občas pro náročnější publikum,“ zamýšlí se tanečnice Lea Švejdová.
Při bilancování a ohlédnutím se za historií souboru cítí všichni určitou míru nostalgie. Tu oživují, při pohledu na retrospektivní výstavu tanečních plakátů, úsměvy nad vzpomínkami na společně protančená léta. „Je to skvělý pocit dívat se na ty plakáty. Je mi to líto, ale je skvělé, co jsme všechno udělali a rozhodně se nemáme za co stydět. Naopak můžeme být všichni hrdí,“ shrnuje své pocity před stěnou plnou plakátů představení z posledních 12 let kostymérka Mariana Novotná.

Soubor uvedl za 12 let existence přes 20 autorských představení a spolupracoval s významnými světovými autory (např. Nigel Charnok, Ioana M. Popovici, Fabrice Ramalingom, Lenka Flory).

Projekty skupiny NANOHACH byly vedle mnoha nominací oceněny „The Other View“ Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cena za nejlepší light design 2010, Cena SAZKY za objev v tanci 2007, Cena SAZKY za nejlepší interpretaci 2007 a 2006.

Honza Malík ze skupiny NANOHACH byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.

Zdroj: NANOHACH

Témata článku