Něco končí – něco začíná: VerTeDance slaví 10 let a v Ponci nachystali řadu specialit

Něco končí – něco začíná: VerTeDance slaví 10 let a v Ponci nachystali řadu specialit

Něco končí – něco začíná: VerTeDance slaví 10 let a v Ponci nachystali řadu specialit

Zakladatelky a duše celého VerTeDance, jednoho z nejúspěšnějších českých tanečních souborů, Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková se rozhodly, že se v rámci kulatin skupiny symbolicky zastaví v každém divadelním prostoru, se kterým je jejich historie spjata. Zavítají tak nejen do divadla Ponec, kde začínaly a dále působí, ale i do Divadla Archa a Studia ALTA. Ačkoli hlavní oslavy probíhají od 13. do 21. listopadu, jakýsi prolog proběhne již v pondělí, 3. listopadu, kdy má v Ponci derniéru inscenace Found & Lost. Tu vytvořily ve spolupráci se švédskou choreografkou Charlottou Öfverholm, s níž opět spolupracují. Zároveň bude poprvé uvedena novinka Davida Sportelliho s názvem Vessels. Po představení proběhne také vernisáž výstavy fotografií 10 let VerTeDance objektivem Vojty Brtnického. Na 18. listopad je plánována premiéra jejich novinky Traces.
Poslední říjnový víkend tradičně patří také platformě Aerowaves – zásadní evropské síti na podporu mladých choreografů – kde poslední roky slaví český tanec mimořádný úspěch. V konkurenci stovek přihlášených děl se vždy dostaly mezi „priority TOP 20“ práce českých umělců. Loni to byla hned dvě díla, od Spitfire company a Terezy Ondrové s Peterem Šavelem. Právě tato umělecká dvojice letos znovu zaujala a z více než 600 přihlášených děl se opět propracovala mezi TOP 20. Tentokrát Tereza Ondrová tančí se slovenskými umělci v choreografii Petera Šavela Bakkheia. Dodejme, že před 2 lety tančila v neméně úspěšném díle dvojice Šavel – Dobák, které se vedle Andrey Miltner rovněž dostalo mezi TOP 20.

V pondělí 3. listopadu se po třech letech VerTe rozloučí se svým duetem Found & Lost, který pro ně vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholm známá svými vynalézavými, burleskními útoky na tanec. Fyzická, poetická a humorná choreografie pro dvě silné ženy bude v druhé části večera doplněna premiérou nového představení Vessels Davida Sportelliho. Davide do nového duetu poprvé přizval Terezu Hradilkovou. „Spíše než proč jsem si vybral Terezu, bychom se měli ptát, proč teprve teď,“ upřesňuje Davide. „Tahle práce vznikla z dlouhodobé autentické touhy sdílet performativní vize.“ Úlohy si ale jasně rozdělili už na začátku. „Já jsem se ujal role režiséra, Tereza role interpreta a následně jsme se pustili do skutečného dialogu, ve kterém jsem chtěl spíše podněcovat, než omezovat a opravovat.“ Inscenace pro dvě poloprůsvitná těla, váhající mezí tím, co sdílet a co si ponechat, mezi prázdnotou a zaplněním, vznikla na rezidencích u německého souboru Sasha Walt & Guests a následně v Duncan Centru, Studiu Truhlárna, Alfredu ve dvoře během choreografického koučovacího workshopu pořádaného sdružením SE.S.TA. a v divadle Ponec.
Od 3. do 20. listopadu si budou moci diváci a návštěvníci Ponce prohlédnout výstavu nejzajímavějších fotografií z průřezu tvorby VerTe od Vojty Brtnického. Výstava bude volně přístupná každý všední den od 17 do 20 hodin a vyvrcholí právě 20. listopadu po představení Korekce dražbou všech fotografií.

18. listopadu se opět sejde Tereza Ondrová, Veronika Knytlová a Charlotta Öfverholm, tentokráte ale všechny na jevišti. „Oslovily jsme Charlottu, jestli by s námi znovu neudělala nějaké představení a ona souhlasila, ale přizvala k němu izraelského choreografa Josepha Tmima. Takže teď budeme všechny tři tančit,“ prozrazuje o premiéře Traces Tereza Ondrová. Projekt volně inspirovaný hudbou izraelských hudebníků Asafa Avidana, Rana Salvina a Meira Ashera nebo obrazy Fridy Kahlo bude doplněn sólem Charlotty Öfverholm s názvem Lucky, které bude 18. listopadu uvedeno v české premiéře.

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér a technický šéf divadla Ponec Pavel Kotlík. VerTeDance doposud vytvořili projekty: Průzor hrdlem (2002), Kruh II (2004), Tichomluva – Neočekávaný chod (2005), The Brave (2006), Beneath the Silence (2005) ve spolupráci s CobosMikaCompany, Třiačtyřicet slunce západů (2007), site specific Tour du Café au lait (2007), Jaja a Papus (2009), Dance of Canis Lupus (2009) ve spolupráci s belgickým choreografem Thomasem Steyaertem, Případy doktora Toureta v režii Anny Polívkové (2009), Emigrantes (2010), Transforma (2010) v choreografii Mayi Lipsker, Found and Lost (2011) v choreografii Charlotty Öfverholm, Kolik váží vaše touha? (2011), Simulante Bande (2012), Boxteska (2012), site specific Naučená bezmocnost (2013) a Korekce (2014).

Zdroj: divadlo Ponec

Témata článku