Noc divadel 2015

Kompletní program Noci divadel byl 1. listopadu 2015 zveřejněn na webových stránkách www.nocdivadel.cz. Akce se zúčastní česká, moravská a slezská divadla. I v letošním roce byla vyhlášena divácká fotografická soutěž a partnerem Noci divadel podporuje je projekt Na Dřeň zaměřující se na rozšíření řad dárců kostní dřeně v České republice.
V rámci Noci divadel 2015 Institut umění- Divadelní ústav také vyhlašuje již druhý ročník fotografické soutěže. Zúčastnit se může každý divák, který navštíví některou z aktivit Noci divadel 2015. Soutěž je vyhlášena ve 4 různých kategoriích. Nejlepší snímky se připojí do rozšířené verze výstavy Noc divadel 2014 objektivem diváků, která vznikla v loňském roce a po své cestě po divadlech a kulturních institucích v ČR bude 21. listopadu k vidění v Infocentru Noci divadel v Institut umění – Divadelním ústavu.
„Program Noci divadel je i letos pestrý, počet zapojených divadel a měst opět stoupl. Účastníci se mohou těšit na workshopy, představení pro děti i dospělé, koncerty, projekce, diskuse, prohlídky zákulisí, přednášky ale také např. dílnu dabingu, akce související s uprchlickou krizí nebo bojovou hru pro děti. Například v Praze začíná svůj program Studio ALTA Otevřenou snídaní, v rámci které návštěvníci společně s lidmi nejrůznějších národností a věrovyznání ochutnají delikatesy z celého světa. Různorodý program připravují i Městská divadla pražská, kde diváci navštíví swingovou tančírnu, zhlédnou módní přehlídku, užijí si písničkový program a třeba i vyhrají nějakou neobvyklou divadelně-zážitkovou cenu v tombole. Pokud návštěvníci zavítají do Archy, mohou se stát hlavními hrdiny událostí revolučního roku 1989 v rámci jedinečného projektu Konkurz na revoluci argentinské divadelní režisérky Loly Arias. V Divadle Kampa mohou podniknout zážitkovou cestu Uprchněte s námi: Kampak? Divadlo Kampa!, jejíž výtěžek bude věnován nadaci Člověk v tísni na pomoc v Sýrii. Vůbec poprvé se do Noci divadel zapojila například Městská knihovna v Praze, které pro své návštěvníky v poledne otevírá divadelní kavárnu U Maryši a připravuje i další zajímavý program včetně scénických čtení. Naopak již ostřílený účastník Noci divadel Švandovo divadlo nabídne improvizace, koncerty, program pro děti a soubor Buchty a loutky zde již tradičně spustí svůj Automat na filmy,“ dodávají organizátoři.
Do Noci divadel 2015 se zapojila i mimopražská divadla. Účastní se jí například všechna ostravská profesionální divadla, která letos vytvořila kromě vlastních akcí i společný program v podobě Noční poutě podzimní Ostravou po jednotlivých divadelních scénách. Společný program připravila i olomoucká divadla, která lákají návštěvníky na interaktivní hru o ceny. Všechny své budovy otevře Národní divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky chystá prohlídku divadla s příběhem a polívkou, prohlídky nabízí také Městské divadlo Brno, koncert můžou návštěvníci navštívit třeba v HaDivadle. Divadlo Kladno pro účastníky připravuje ukázku z nové pohádky České Vánoce Josefa Lady, představení Nekonečný příběh, výtvarné a loutkářské dílny, soutěžní bojovou hru pro děti, prohlídku zrekonstruované budovy s architektem Davidem Vávrou, tančírnu a čtení na dobrou noc. V Divadle J. K. Tyla v Plzni bude možné navštívit aranžovanou zkoušku inscenace Úklady a láska anebo si třeba prohlédnout zákulisí staré budovy se šéfem opery Tomášem Pilařem, případně pak i zajít na site specific prohlídku Nového divadla. Jihočeské divadlo připravilo hudební program včetně workshopu židovských tanců, program Malého divadla bude spojen s tematikou filmu a chystá se tu také řada dílen – dabingová, maskérská, filmově triková. Letošním nováčkem v řadách účastnících se divadel je Činoherní studio v Ústí nad Labem, které kromě představení nabídne činoherkvíz a komentovanou prohlídku budovy.
Stejně jako v loňském roce otevře budovu veřejnosti Institut umění – Divadelní ústav a nabídne kromě Infocentra Noci divadel také projekce fotografií z divadelních inscenací Činoherního klubu, výstavu věnovanou režisérovi Petru Léblovi, uměnovědnou prohlídku sídla Institutu umění - Divadelního ústavu v Menhartovském paláci, video-instalaci pro jednoho diváka workshop Loutkové pohádky na útěku, jehož výstupy budou věnovány do uprchlických zařízení v ČR.
Kampaň Noc divadel Na dřeň se zaměřuje na šíření informací o léčbě leukémie. Právě mezi návštěvníky Noci divadel je řada potencionálních dárců kostní dřeně ve věku mezi 18 a 35 lety, proto v letošním roce spolupracujeme s organizací Na dřeň. Divadla, která se účastní Noci divadel 2015 a připojila se k této kampani, nabízejí možnost vybrat si dvě vstupenky na libovolné představení každému, kdo mezi 21. listopadem 2015 a 30. červnem 2016 prokáže svou registraci v některém náborovém místě (více informací na www.nadren.eu a www.nocdivadel.cz).

Zdroj: Divadelní ústav – Institut umění

Témata článku