Nová premiéra souboru Mime Fatale Balkán se uskuteční v květnu v pražském NoD

Nová premiéra souboru Mime Fatale Balkán se uskuteční v květnu v pražském NoD

Nová premiéra souboru Mime Fatale Balkán se uskuteční v květnu v pražském NoD

Pět zkušených mimek ze skupiny Mime Fatale uvede 11. května novou inscenaci Balkán. Představení inspirované kočovným cikánským životem a balkánskými rytmy odpremiérují v Teatru NoD, kde nebudou hrát samy – živý hudební doprovod pro ně vytvoří kapela Circus Problem.
„Zvědavost, živost, temperament, tyto prvky balkánského života se v našem představení neustále točí,“ říká Irina Andreeva, režisérka inscenace. „Pro Mime Fatale je to výzva posunout pantomimu více k herectví a najít novou dynamiku a energii, kterou by přenesly i na diváky.“ Možnosti, jak inovovat pantomimu hledají členky této skupiny neustále. Například v jejich posledním úspěšném představení Push the Button, kde v živém doprovodu beat-boxu vytvořily na jevišti virtuální realitu počítačových her a bavily jako jejich bojující hrdinky. Tentokrát se však rozhodly inspirovat Balkánem, a to doslova.
Projekt je totiž založený na přímé zkušenosti s balkánskými a romskými tématy. Dívky získaly rezidenční podporu Visegradského fondu a na několik týdnů jedou zkoušet do Budapešti, kde spolu s romskými hudebníky z maďarského a rumunského prostředí vytvoří jedinečnou podobu představení, kterou tam odehrají 30. dubna. Po obohacení Balkánu o tuto zkušenost uvedou premiéru inscenace v pražském NoDu, kde poslední dva roky hrály i zmíněné Push the Button.
„Pro dramaturgii NoD je ženská pantomimická skupina oživením. Baví mě na nich, jak dokáží pracovat s pantomimou, zvuky, hudbou a originálním pohybovým vyjádřením,“ říká o představení dramaturg divadla Adam Halaš.
Balkán se dotýká také důležitého sociálního tématu, je o životě menšin, izolaci a jinakosti. Hlavně je však oslavou: života, jeho možností. Slibuje být „rejem rytmů, tanců a situací tak jako v opravdovém cikánském životě: nepřetržitě od začátku do konce.“ V inscenaci účinkují Barbora Debnárová, Michaela Hradecká, Barbora Mišíková, Tereza Těšínská a Kateřina Votočková.
Více o souboru: www.mimefatale.cz Zdroj: NoD

Témata článku