Nový cirkus na Lodi Tajemství a přilehlé Náplavce

Nový cirkus na Lodi Tajemství a přilehlé Náplavce

Nový cirkus na Lodi Tajemství a přilehlé Náplavce

Od 25. do 28. května 2016 bude program na Lodi Tajemství Bratří Formanů a Náplavce ve znamení nového cirkusu. Během čtyř dnů tak mohou návštěvníci na Lodi i na Náplavce potkat žongléry, klauny, mimy i akrobaty zavěšené na lanech. Dramaturgie festivalu je opřena o rezidenty a přátele Cirqueonu - Centra pro nový cirkus. Na programu se objeví jak české, tak i mezinárodní skupiny. Česko - švýcarské duo Cie Des Piéds Perché představí svůj vznikající projekt En Sourdine. Finská klaunka Heli Väätäinen využije kabaretního sezení Lodi Tajemství pro svoji burlesku Twist & Shout. Českou tvorbu reprezentují Bratři v tricku se svým speciálem žonglérských miniatur, Radim Vizváry s čerstvým představením Sólo, které je ohlédnutím za jeho dosavadní mimickou tvorbou, dále je na programu Cirkus TeTy, Squadru Sua a tři projekty absolventů pohybového divadla z Brna. Celkový program a veškeré informace na webových stránkách www.cirqueon.cz nebo na www.divadlobratriformanu.cz.
„Loď Tajemství je naprosto unikátní divadelní prostor. Má v sobě velké kouzlo, které očaruje všechny, kdo přijdou na palubu. Jsem moc ráda, že se nám podařilo najít termín a ve spolupráci s Lodí Tajemství připravit čtyřdenní festivalový program. I když původně jsme se bavili o čtyřech představeních na Lodi, ta má pouze 4 m výšku stropu, a tak jsme závěsné akrobaty museli přesunout na Náplavku. Tím se zrodila také pouliční část festivalu. Chtěli jsme dát příležitost umělcům, kteří nemají moc šancí vystoupit v Praze a divákům nabídnout představení, které nemohou tak často na pražských jevištích vidět.  Všechny ale spojuje výjimečný talent a spolupráce s Cirqueonem - u některých začínající a u některých dlouhodobá,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka Cirqueonu.
Festival zahájí 25. května 2016 Bratři v tricku svým speciálním večerem, kdy si divák může vybrat, kterou z žonglérských miniatur chce právě vidět. Představení se poprvé hrálo v rámci Noci divadel v listopadu a od té doby se v Praze neuvedlo. Druhý den festivalu bude ve znamení premiéry divadla pro jednoho diváka. Le Cabaret Nomade - Jazmína Piktorová a Marie Svobodová představí svět siamských dvojčat ve svém malém stanu, kam se vejde pouze jeden divák. Na Náplavce budou hrát každých deset minut mezi osmnáctou a dvacátou hodinou. Z Brna přijede na Loď Tajemství také Martin Šalanda s dvacetiminutovou pohybovou performance Bankrabosošet. Poté na Lodi vystoupí mim, režisér a pedagog Radim Vizváry s novou inscenací Sólo, ve které mapuje svou tvorbu od klasické pantomimy až po moderní mimické divadlo. Večer se program přesune na Náplavku, kde bude postavena konstrukce pro závěsnou akrobacii. Cirkus TeTy představí svou poslední premiéru Husí krky v pouliční verzi a závěr dne bude patřit  Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer a jejich in-progress představení En Sourdine.
Třetí den je ve znamení klaunské tvorby a pohybového divadla. Svoji novinku Happy Hours představí v předpremiéře trojice klaunů Squadra Sua. Dále vystoupí finská klaunka Heli Väätäinen se svoji burleskuou Twist & Shout. Na závěr se diváci mohou těšit na krátké absolventské představení Ekateriny Plechkové, TAJNA.
 „Heli Väätäinen své představení jakoby vytvořila přímo pro Loď Tajemství. Díky kabaretnímu sezení si může dostatečně užít kontaktu s divákem. Jsem přesvědčená, že Twist & Shout sklidí velký úspěch a ostatní představení také.  My se jdeme na Loď pobavit, potěšit a zahrát si dobrý divadlo, tak snad přijdou i diváci,“ dodává Šárka Maršíková.
Program zakončí sobotní workshopy Family cirkusu a Zkus cirkus Cirqueonu a závěrečný kabaret mladých studentů Cirqueonu.
„Zatím nevíme, jestli bude Cirkus na lodi pouze letošní jarní akcí, nebo zda se nám podaří navázat i v dalších letech. Je to otázka hlavně na Loď Tajemství, kterou čeká technická kontrola. Pevně doufám, že Loď dostane povolení brázdit pražské vody a Praha nepřijde o tento legendární prostor,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka Cirqueonu.

Více informací: www.cirqueon.cz / www.divadlobratriformanu.cz/cs/program a www.facebook.com/cirkusnalodi2016

Zdroj: Cirqueon - Centrum pro nový cirkus

Témata článku