Obraz Doriana Graye: taneční premiéra v Plzni slibuje horor i romantiku

Obraz Doriana Graye: taneční premiéra v Plzni slibuje horor i romantiku

Obraz Doriana Graye: taneční premiéra v Plzni slibuje horor i romantiku

Příběh okouzlujícího mladého muže, jehož půvab zůstává navzdory ubíhajícím rokům, neřestnému životu a spáchaným zločinům zcela nedotčen, literárně zpracoval Oscar Wilde na sklonku 19. století. Román, knižně vydaný v r. 1891, nepřestává inspirovat a provokovat tvůrce ani ve století jednadvacátém. V Divadle J. K. Tyla se s nelehkou látkou utkal mladý baletní soubor pod vedením choreografa Richarda Ševčíka, jenž je zároveň režisérem i autorem libreta. Obraz Doriana Graye bude prvním komorním baletem na Malé scéně Nového divadla, premiéra se uskuteční v pátek 17. října 2014.
Osmadvacetiletý zkušený tanečník, jehož jméno dvakrát figurovalo také v nominacích na Ceny Thálie, se choreografii věnuje již řadu let. V roce 2012 vytvořil celovečerní baletní inscenaci Sen noci svatojánské. Práce na novém titulu mu přinese opět zcela novou zkušenost. Pro vlastní originální taneční verzi Dorianova osudu sáhl Ševčík k hudební koláži z děl Johanna Sebastiana Bacha a Ference Liszta: „Celý příběh je drama až hororové, jenže takhle jsem to úplně pojímat nechtěl, neměl by to být jenom thriller. Na začátku je velká láska, vlastně celý začátek je romantický, lidé musí uvolněně vydechnout – a tady byla pro mě první volbou Bachova romantická tvorba. Zazní tu např. známá kouzlená melodie Air ze Suity č. 3 D dur. Pak přichází zlom, zvrat duše, který vyžaduje něco tvrdého. Takže jsem hledal u různých autorů, až jsem potřebnou sílu objevil u Ference Liszta.
Oproti románu se choreograf nespokojil pouze s proměnou Dorianova portrétu, v baletu nese tíži mladíkových hříchů i jeho duše: „Je to určité zdvojení,“ přiznává Richard Ševčík, „to podstatné se odehrává v trojúhelníku Dorian – Obraz – Duše. V důsledku jeho činů se mění duše i obraz, ale personifikovaná Duše může reagovat bezprostředněji, marně burcuje Dorianovo svědomí, trápí se, zmírá…“ líčí autor.
Typově nejvhodnější představitele titulní postavy našel choreograf v Petru Laštovkovi a Pavlu Tručkovi. Trápení Dorianovy Duše na sebe vezmou Jarmila Dycková, Kristýna Peštová a Kateřina Ševčíková, jeho našeptávači a svůdci budou v roli Lorda Henryho Wottona Petr Hos a Martin Šinták. Dorianovu první lásku Sibylu ztvární Monika Mašterová či Anna Srncová, jejího bratra Jamese Vojtěch Jansa, Aleš Lindovský nebo Ondřej Martiš. Půvabnou Hetty, druhou Dorianovu zmarněnou lásku, zatančí Michaela Hosová a Nela Mrázová. Kostýmy vytvořil Tomáš Kypta, jako autor scénického řešení debutuje mistr jevištního provozu Velkého divadla Karel Devera. Zdroj: DJKT

Témata článku