Legendárnu svetovú klasiku pod šapitó, prekvapivú a vtipnú „vesmírnu“ operu pre deti a rodičov, súčasný tanec o rovnosti a rozdielnosti mužov a žien, sugestívnu divadelnú adaptáciu kultového filmu aj dokumentárne divadlo o veľkej kauze prinesú na dosky Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra inscenácie novej programovej sekcie – Festival Plus. Tá od 26. septembra do 1. októbra 2014 doplní ponuku hlavného festivalového programu o diela väčšinou nezávislých scén. Tri slovenské a dve české inscenácie Festivalu Plus ponúknu aj odpoveď na otázku Načo umenie?, ktorá je mottom 23. ročníka Divadelnej Nitry.
Umenie, ktoré je zážitkom priamo na ulici, presnejšie – pod divadelným šapitó, prinesie festivalovým návštevníkom a Nitranom známy súbor Teatro Tatro, ktorý je už vyše dve desaťročia ojedinelým zjavom na slovenskej divadelnej scéne. Pod taktovkou režiséra Ondreja Spišáka a vo výtvarnom svete Františka Liptáka sa divákom pod šapitó predstaví svetová klasika Majster a Margaréta – dramatizácia románu Michaila Bulgakova. Vo veľkom divadelnom laboratóriu tvorcovia hľadajú odpovede na odveké otázky: Existuje boh? Posledný súd? Diabol? A existuje taká silná láska, že sa aj diabol pred ňou pokloní? Pred zrakmi obecenstva sa bude prelínať svet mágie a sna, atmosféra Moskvy 30. rokov minulého storočia a súčasnosti. V úlohách sa predstavia známi herci Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Marián Miezga, Milan Ondrík, Peter Oszlík. Predstavenie sa odohrá počas Divadelnej Nitry trikrát.
Umenie, ktoré prekvapuje aj zabáva, predstaví opera 2´ 16” a pol: Vesmírna odysea z pera známeho súčasného hudobného skladateľa a dirigenta Mareka Piačeka, ktorú naštudovali v nezávislom centre Stanica Žilina – Záriečie. Deti aj rodičov presvedčí o tom, že opera nemusí byť len vysoké a nedostupné umenie, ale aj vtipný a hravý zážitok. V opere účinkujú deti spolu s profesionálnymi hudobníkmi zo Slovenskej filharmónie a ide pritom o rovnocennú spoluprácu – deti zažívajú seriózne účinkovanie v orchestri a súčasnú hudbu na vlastnej koži a profesionálni hudobníci seriózne pristupujú na túto hru. Teaser k inscenácii:
https://www.youtube.com/watch?v=Y5yeTNvBlNs
Umenie, ktoré otvára tabuizované témy, sa zrkadlí v súčasnej tanečnej inscenácii ALT@RT z Prahy Chlapci, ktorí sa radi hrajú s bábikami (Boys Who Like to Play with Dolls) v podaní dvojice tanečníkov – Češky Terezy Ondrovej a Slováka Petra Šavela. Ich autorské predstavenie porušuje rodové spoločenské stereotypy, že ružová je pre dievčatá, modrá pre chlapcov, že s bábikami sa hrajú dievčatá a s autíčkami zase chlapci. Prostredníctvom tanca ukazujú, že podstata toho, čo znamená byť mužom alebo ženou, nevychádza len z množstva estrogénu či testosterónu v tele. Pohyb sa v ich koncepte stáva prostriedkom na vyjadrenie kontrastu medzi prejavmi tela a duše aj medzi genetickými danosťami a spoločenskými predsudkami.
Umenie, ktoré polemizuje o hraniciach dobra a zla, ponúkne Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, ktoré prenieslo kultový film svetovouznávaného a kontroverzného režiséra Larsa von Triera Dogville na divadelné dosky. Psychologická dráma, v ktorej na filmovom plátne stvárnila hlavú rolu Nicole Kidman, prinesie divákom v režijnom spracovaní Šimona Spišáka krutý obraz o tom, kam až siahajú hranice ľudskej dobroty a zneužívania. Je moderným mementom o moci a pocite nadradenosti, ktoré sa večne opakujú v histórii ľudstva i v konaní každého človeka.
Umenie, ktoré podáva správu o kauzách dnešnej spoločnosti, zas odkryje inscenácia Informátori známeho medzinárodného divadelného štúdia tvoriaceho v Prahe – Farma v jeskyni. Pod vedením umeleckého šéfa, pôvodom slovenského umelca, Viliama Dočolomanského, poprednej osobnosti česko-slovenského nezávislého fyzického divadla, predvedú herci a tanečníci na scéne príbeh podľa skutočných udalostí o praktikách nadnárodných korporácií. Informátori sú znepokojujúcou a hypnotickou sondou na pomedzí fyzického divadla, videa a dokumentárneho divadla. Zaznievajú citáty z rozhovorov s obeťami kauzy aj s korporátnymi lobistami, ktorých tvorcovia osobne navštívili v Bruseli. Mimoriadne predstavenie prináša Divadelná Nitra v spoluprác so Stanicou Žilina – Záriečie, kam festival vypraví zájazd, čím začne tradíciu „divadelných ciest za dobrým divadlom“ počas celého roka. Video k inscenácií:
https://www.youtube.com/watch?v=D3NO-hFptII„Festival Plus ponúkne rôzne spektrá tvorby, uhly pohľadu, spôsoby spracovania, rôznorodosť tém, nezvyčajnosť konceptu, súčasnosť. Chceme mladým ľuďom aj deťom a ich rodičom ukázať, že súčasné umenie nie je nuda, ani povinná jazda raz, dva razy do roka za kultúrou či nanútená povinnosť v rámci školského organizovaného predstavenia. Umenie môže priniesť veľké emócie, neobyčajný zážitok, môže zaujať, pomôcť pochopiť, poučiť, upozorniť, zabaviť či prekvapiť,“ povedala Slávka Civáňová, manažérka programu sekcie Festival Plus.
Vstupenky na predstavenia Festivalu Plus sú už v online predaji tu:
http://nitrafest.interticket.sk/Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre nájdete na www.nitrafest.sk a
http://www.facebook.com/divadelna.nitra
Josef Bartos
Thank you for your thoughts. One got stuck in my mind – that passion makes us different from AI. Just yesterday I read…I am a dance critic. I am a member of an endangered species