Petite Mort, lednová premiéra baletu Národního divadla Brno

Petite Mort, lednová premiéra baletu Národního divadla Brno

Petite Mort, lednová premiéra baletu Národního divadla Brno

Balet brněnského Národního divadla uvede 21. ledna 2016 v Janáčkově divadle druhou premiéru sezony 2015/2016. V rámci komponovaného večera budou uvedeny choreografie tří tvůrců – Jiřího Kyliána, Mária Radačovského a Lukáše Timuláka. Choreografie Jiřího Kyliána Petite Mort dala název i celému programu.
Premiérový večer otevře dvojice choreografií uměleckého šéfa baletu NdB Mária Radačovského. Ten letos na jaře uvedl v severoamerickém Grand Rapids Ballet původní balet Beethoven, jehož část otevře i brněnský večer. Miniatura na hudbu 1. věty 5. symfonie Osudové Ludwiga van Beethovena je roztančeným symfonickým orchestrem bez dirigenta. Druhou Radačovského choreografií bude Spolu na hudbu Franze Schuberta. „Spolu je mikropříběhem člověka a jeho cesty životem, se všemi vrcholy a pády, hledáním, nacházením a ztrácením, radostmi i zklamáním, neustálými pokusy postavit se na vlastní nohy. Na cestě životem jdeme často spolu s někým nebo vedle někoho, společníky získáváme i ztrácíme, důležité je ale nezůstat sám. I o tom je Spolu,“ říká tvůrce.
Lukáš Timulák je mladý slovenský choreograf, který má za sebou kariéru tanečníka v souborech Les Ballets de Monte Carlo a Nederlands Dans Theater. Choreografie začal tvořit již od svého příchodu do NDT v choreografických workshopech, později i pro soubor NDT 1, NDT 2 a soubory ve Švýcarsku, Švédsku nebo Slovensku. Masculine / Feminine vytvořil pro NDT 2 v roce 2011. „Vtipně v něm zkoumá některé z největších záhad našeho každodenního života, rozdíly mezi mužským a ženským světem nevyhnutelně danými biologickou předurčeností,“ dodávají zástupci NdB.
Večer uzavře Petite Mort Jiřího Kyliána. Autor vytvořil balet speciálně pro Salcburský festival k příležitosti dvoustého výročí úmrtí W. A. Mozarta v roce 1991. Pro svou choreografii si vybral pomalé části z dvou Mozartových klavírních koncertů.
V této sezoně se Balet NdB zaměřil na rozšíření repertoáru v oblasti neoklasických a současných choreografických děl. Po podzimní premiéře, kdy byl na repertoár poprvé uveden George Balanchine, půjde nyní o Petite Mort Jiřího Kyliána. „Kyliánova mistrovská choreografie patří k jeho dnes vůbec nejžádanějším dílům. A je potřeba hovořit i o prestiži, jakou obě jména, Balanchine a Kylián, přináší našemu baletu a divadlu. Dostáváme se do vybrané společnosti padesáti souborů světa, která má tato dvě jména ve svém repertoáru. A tento fakt je o to cennější, že nejsme souborem specializujícím se pouze na neoklasický a současný repertoár, ale uvádíme také velké klasické tituly jako Čajkovského Labutí jezero, Louskáčka nebo Minkusovu Bajadéru. Toto široké rozkročení našeho repertoáru klade na interprety-tanečníky daleko vyšší nároky. Na jejich technickou úroveň a připravenost, na způsob interpretace, formu, styl. Je ale samozřejmě také daleko složitější a náročnější produkčně, provozně i ekonomicky,“ dodávají zástupci baletu NdB.

Zdroj: Národní divadlo Brno

Témata článku