Plzeň bude Evropským městem kultury a sezonu otevře nový cirkus

Plzeň bude Evropským městem kultury a sezonu otevře nový cirkus

Plzeň bude Evropským městem kultury a sezonu otevře nový cirkus

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri otevře sezonu nového cirkusu přímo v den slavnostního zahájení Evropského města kultury v v sobotu 17. ledna. Necelý týden po slavnostním zahájení odehraje pak ve stanu na náměstí Republiky deset večerů svého sólového rodinného představení L´Homme Cirque, ve kterém spojuje tanec, akrobacii a živou hudbu. „Pro tohoto jednapadesátiletého umělce není žádný problém nechat se dobrovolně vystřelit z děla či chodit po tenkém drátu ve velké výšce,“ lákají na prvního hosta organizátoři.
V Plzni bude během roku probíhat Sezona nového cirkusu, která představí zahraniční špičky oboru i domácí hosty. Nejzajímavější soubory nového cirkusu přijíždějí na osobní pozvání uměleckého šéfa Plzně 2015 Petra Formana. Legendy jako David Dimitri, Curque Trottola jsou festivaloví souputníci bratří Formanů a vzájemné přátelství se projevuje jak na kompaktnosti programu, tak v atmosféře a hostování v Plzni. Po celé léto bude po okrajových čtvrtích Plzně a Plzeňského kraje putovat Cirkusová pouť, na které se k souboru Betes de Foire přidají další čeští představitelé žánru „nový cirkus“. Ten je aktuálně divácky nejpřístupnější a nejpopulárnější formou současného divadla, které kombinuje artistické výkony, živou hudbu a divadelně cirkusovou atmosféru, která je srozumitelná všem věkovým kategoriím, čili i rodinám s dětmi. Velká cirkusová šapitó budou postavena na různých místech v Plzni, doprovázet je bude stylová cirkusácká hospůdka. Celkem 70 večerů se budete moci nechat okouzlit živou muzikou, akrobatickými výkony, ale také křehkou divadelní atmosférou a prostředím šapitó. Představení budou doprovázet i dílny pro veřejnost, kdy si budete moci jednotlivé cirkusové techniky sami vyzkoušet. Program na http://www.plzen2015.cz/cs/cirkusy.

David Dimitri pochází ze slavné klaunské rodiny. Studoval v Budapešti a New Yorku a zkušenosti z obou rozlišných škol ve svých projektech umí dobře propojit. Tento mezinárodně uznávaný umělec vystupoval po celém světě – například na newyorské Broadwayi nebo se slavným uskupením jako jsou kanadští Cirque du Soleil. V proslulém švýcarském National Cirkus Knie hrál po boku svého otce poprvé už v sedmi letech. Více o umělci na http://www.daviddimitri.ch/.

Témata článku