Poslední novinkou sezony v Liberci je baletní sci-fi SOLARIX

Poslední novinkou sezony v Liberci je baletní sci-fi SOLARIX

Poslední novinkou sezony v Liberci je baletní sci-fi SOLARIX

Premiéra baletu se uskuteční v pátek 22. května 2015 v Malém divadle. Večer, který navazuje na dílnu mladých choreografů ze souboru (Café Reichenberg, Dům Bernardy Alby), se tentokrát ponese v žánru sci-fi. Tento žánr v posledních letech objevuje nové možnosti a souvislosti, jak dokazuje ohlas kultovních filmů, jako byl například Matrix bratří Wachovských.
„Co je skutečnost? A co jenom zdání? Tato otázka lidstvo provází už od mytických dob: Platón, indická filosofie Májá, Carrollova Alenka v říši divů a za zrcadlem… Dnešní kultura, v níž hrají tak velkou roli virtuální světy, je pro podobné otázky jako stvořená. Stejně tak jako samotný žánr sci-fi,“ komentují tvůrci. Tato témata oslovila i autorku baletu Šárku Brodaczovou. „Její taneční autorská montáž nás přenese do světa SOLARIXu, do futuristického prostředí lidí žijících ve virtuálním světě počítačových sítí.… Realita a virtuální realita se vzájemně prostupují. Co je pravda a co iluze?“ ptají se tvůrci.
Hudba k baletní novince je z dílny liberecké kapely TotoWono a Karla Korouse. Videoprojekce vytvořil Pavel Hejret, scénu a vizuál inscenace připravila Ivana Kelemenová, kostýmy liberecká modistka Marcela Mrskošová. Diváci se mohou těšit na principy současného tance i na prvky taneční akrobacie.
Hlavní roli Sola tančí Jaroslav Kolář, v dalších rolích se diváci mohou těšit na Rie Moritu, Vladimira Kameneva a celý soubor Divadla F. X. Šaldy. Po představení bude následovat koncert kapely TotoWono v klubu Malého divadla.

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Témata článku