Potmehúd: pražští Slováci tančí v režii slovenského Maďara

Potmehúd: pražští Slováci tančí v režii slovenského Maďara

Potmehúd: pražští Slováci tančí v režii slovenského Maďara

V rámci 8. ročníku festivalu současného slovenského tance HYBAJ HO! bude mít 20. října 2016 ve Studiu ALTA premiéru autorský projekt pětice slovenských tanečníků žijících v Praze v choreografii slovenského Maďara Csaby Molnára s názvem Potmehúd. „Umělci budou v této inscenaci hledat své folklorní kořeny se šibalským úsměvem na rtech,“ dodávají zástupci Studia ALTA.

„Folklorní tanec je dnes často synonymem tradice a kulturního dědictví, tedy historie. V inscenaci Potmehúd se tanečníci snaží znovuobjevit a rehabilitovat tento prapůvodní umělecký projev, zbavit ho muzeálních nánosů a nanovo prožít čirou sílu nespoutané lidové tvorby a přirozené, neumělecké performativnosti. Vytvářejí vlastní originální folklor inspirovaný vitální a pulzující energií lidového tance – tedy jeho skutečnou podstatou. Každý z tanečníků vnáší do inscenace svou vlastní zkušenost a osobnost, a jednotlivé výstupy tak balancují mezi humorem a dramatem, emotivností a cynizmem. Potmehúd je skutečné divadlo, nikoli díky technické preciznosti, ale proto, že zve diváky ke sdílení tady a teď,“ dodávají zástupci Studia ALTA.
„Krása folklorního tance pro mne spočívá ve schopnosti propojit lidi tak, že v průběhu tance instinktivně komunikují tělem na lidské i společenské úrovni. Osvobozují a naplňují tak svého ducha, ale zároveň se ukotvují v komunitě,“ komentuje svou práci s tanečníky choreograf Csaba Molnár.
Inscenace je inspirována představením Journey Home, kterou uvedl Les SlovaKs Dance Collective na festivalu HYBAJ HO! v roce 2010. Každé představení bude doprovázet speciální host, který bude začleněn do jevištní hry a bude tanečníky překvapovat. Na letošním festivale HYBAJ HO! ním bude člen skupiny Les SlovaKs Dance Collective Milan Herich. „Představení nadchlo i skupinu mladých návrhářů z Moravy NOVADIVA, kteří používají tradiční přírodní materiály a svými postupy tvorby textilu přispívají k myšlence představení – přehodnocení tradicí a jejich možností dnes,“ uzavírají zástupci Studia ALTA.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku