Praha ožije podeváté pouličním divadlem

Praha ožije podeváté pouličním divadlem

Praha ožije podeváté pouličním divadlem

One man show před Rudolfinem, chůdaři s loutkami nadživotní velikosti na Můstku či Maringotka snů na Výstavišti. Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze od 10. do 13. července 2017 do metropole divadelní podívanou. Festival nabídne 35 představení od souborů ze 7 evropských zemí a k tomu každý den večerní hudební koncerty. Vstup na všechna představení v rámci festivalu kromě Teatro Tatro je zdarma. Kompletní program najdete na www.zadvermi.cz.

Festival zahájí v pondělí 10. července v 17 hodin průvod centrem Prahy, v němž diváci potkají s obřími plujícími loutkami i s artisty na chůdách, kteří se vrátí z nedávné reprezentace České republiky na EXPO2017 v Kazachstánu. V den zahájení se mohou diváci těšit na žonglérské duo Bratři v tricku a jejich novinku Běžkařská odysea. Adam Jarchovský a Vašek Jelínek uprostřed parného léta představí své lyžařské umění. České umělce v den zahájení doplní španělská cirkusová a divadelní společnost La Industrial Teatrera.
Kromě nich se na festivalu představí také jejich krajan Adrian Schvarzstein, kterého si diváci mohou pamatovat už z jiných ročníků festivalu. Přiveze dvě performance – jednu sólovou one man show, druhou nastudoval s lotyšskou umělkyní Jūratė Širvytė-Rukštelė. Ze zahraničí přijede také francouzský soubor Cie Une de Plus. Jejich představení Trois propojuje loutky, tanec, pantomimu, chůdy a masky.
Festival mimo zahraničních umělců představí i české soubory pouličního divadla. Kromě zmiňovaných Bratrů v tricku na festival přijede například Maringotka snů Kateřiny Hadravové a Tamáse Kovácsiho (HU), kteří nabídnou scifi příběh kosmonauta Kocoura a jeho Pána během putování vesmírem. Členové souboru Le Cabaret Nomade do Prahy dokočují z Brna a předvedou multižánrový kočovný kabaret v podobě divadla pro jednoho diváka, koncertní představení, storytelling, fotografickou laboratoř či cestovní blešák. Českých souborů bude ale k vidění mnohem více. Ani na devátém ročníku nebude chybět Divadlo Continuo, Amanitas Fire Theatre či V.O.S.A. Theatre.
Po dvou letech se na Výstaviště Praha Holešovice se svým šapitó vrátí slovenský soubor Teatro Tatro. Tentokrát přijedou do Prahy s představením „pro děti jakékoli výšky a rodiče jakékoli tloušťky“. Cirkus Charms zavede diváky do světa cirkusu, v němž je cokoli možné. Seznámí je s ruským básníkem Danielem Charmsem. Uvidí cvičenou žraločí samici, baletku na laně i žonglování popírající zákony fyziky. Představení Teatro Tatro je jako jediné z programu zpoplatněno.
Ve večerních hodinách po posledních divadelních blocích nebude chybět ani hudební doprovodný program. Půjde o electro-swingové MoveBreakers, v den zahájení, Alexiho Morena z Nikaraguy nebo Fire Instruments s autentickou cikánskou hudbou na závěr festivalu.

Zdroj: ArtProm

Témata článku