Právě probíhá mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent

Právě probíhá mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent

Právě probíhá mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent

Přehlídku výpovědí o našem světě budou moci čeští diváci v rámci festivalu Akcent vidět ještě do 27. listopadu 2016 v Divadle Archa. „Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent představí pestrý výběr inscenací, které v aktuálním společensko-politickém kontextu zkoumají místa a situace, kde se rodí zlo. Vedle uznávaných světových tvůrců festival uvede i tvorbu mladých divadelníků, jejichž originalita je příslibem budoucího směřování dokumentárního divadla,“ dodávají organizátoři festivalu.

Některé inscenace ukazují zrození zla explicitně, v jiných jej můžeme vidět pouze v zárodku“, popisuje hlavní téma letošního ročníku ředitelka festivalu Jana Svobodová. „Důležité je, že bez pojmenování jeho podob, bez hledání míst a příčin jeho zrození se mu nemůžeme postavit. V době, kdy pravda přestává být respektovanou hodnotou, je třeba do boje proti zlu postavit zbraně imaginace, metafory a humoru. K tomu slouží Akcent.“
Představení In Spite of Wishing and Wanting vzniklo ze spolupráce vlámského choreografa Wima Vandekeybuse a hudebníka Davida Byrnea v roce 1999. Vandekeybus tehdy poprvé vytvořil představení v čistě mužském obsazení. „Wishing and wanting je hodně o základních lidských touhách. Ty jsou stejně jako strach hybným motorem našich činů. Je pravda, že zde naleznete podivné náhody, které nesou prvky reality, znepokojující obrazy, nehody, obavy. Žijeme ve strachu. Strach je přítomen v každém detailu naší každodennosti,“ řekl Vandekeybus, když zdůvodňoval své rozhodnutí vytvořit současný remake tohoto představení.
„V kontextu událostí v Evropě a ve světě získala inscenace zcela novou aktuálnost. Z tohoto důvodu jsme ji zařadili do programu letošního Akcentu“, doplňuje Jana Svobodová.

Kompletní program zde.

Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku