Pražský komorní balet vystoupil na dvou tanečních festivalech v Jižní Koreji

Pražský komorní balet má za sebou turné po Jižní Koreji. Během května a června se soubor v této asijské zemi představil na dvou tanečních festivalech. Zavítal na pódia nejen do hlavní metropole Soulu, ale i do Busanu, druhého největšího jihokorejského města. Jako jediný zástupce zde reprezentoval Českou republiku v oblasti současného tance.
Na Mezinárodním festivalu moderního tance MODAFE v Arko Arts Theatre v Soulu vystoupil Pražský komorní balet s inscenací Hany Polanské Turečkové Hádej kolik je hvězd 27. května 2015. Představení, které je volně inspirované knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách, zhlédli mimo jiné i velvyslanci České a Slovenské republiky.
Soubor také přijal pozvání pořadatelů jedenáctého ročníku Mezinárodního tanečního festivalu v Busanu. Tam 14. června 2015 v rámci závěrečného gala představení uvedl tutéž inscenaci a ještě i další dílo Polanské Turečkové Černé zrcadlo na hudbu Vladimíra Sommera, inspirované abstraktní malbou Vladimíra Houdka, který k choreografii vytvořil scénu a kostýmy.
„Prezentace souboru v zahraničí je pro nás velmi důležitá. Snažíme se šířit dobré jméno českého tance nejen doma, ale i za hranicemi,“ říká Martin Kolda, výkonný ředitel Pražského komorního baletu. „Jsem opravdu rád, že byla obě dvě díla korejskými diváky přijata velmi kladně. Tanečníci si vysloužili dlouhé a nadšené ovace.“
V rámci korejského turné se uskutečnila i série workshopů. Na busanském festivalu Českou republiku zastoupila jako lektorka sólistka Pražského komorního baletu Jitka Tůmová. Závěrečnou tečkou několikadenního programu festivalu byla choreografická soutěž AK21, na které byl jedním z pěti členů mezinárodní poroty i Martin Kolda.
„Při korejskému turné prokázal Pražský komorní balet svou profesionalitu na poli uměleckém, pedagogickém i odborném,“ dodává Kolda. „Sklidil za to pochvalu a poděkování nejen od organizátorů festivalů, ale i od velvyslance České republiky v Koreji, Ing. Tomáše Husáka.“

Zdroj: Pražský komorní balet

Témata článku