Předvánoční premiéra v Ponci

Předvánoční premiéra v Ponci

Předvánoční premiéra v Ponci

Závěr roku bude v Ponci patřit premiéře Krajiná  –  Otherlands, která proběhne 20. prosince 2016. Autorkami jsou Klára Alexová, Tereza Hradilková a Einat Ganz, které vycházejí z prostředí tří různých zemí - Nizozemí, České republiky a Izraele.

„Na počátku projektu byla touha tří umělkyň zkoumat, jak reálně ovlivňuje ženu prostředí země, ve které žije – zkoumat své krajiny, vnější i vnitřní. Vydávají se ale dále, na cestu napříč různými krajinami. Rozhlížejí se do dálek, zaostřují zvlněné kontury a na své cestě vyzývají další ženy, aby se k nim připojily a i ony prozkoumaly podstatu své vlastní vnitřní krajiny,“ vysvětlují zástupci divadla Ponec.
Inspiruje nás dokumentární prvek v umění a zkoumaly jsme, jak bychom zkušenosti z našich cest mohly přenést na jeviště. Rozhodly jsme se v každé zemi, kde jsme pracovaly, setkat se a navázat kontakt se ženami různého věku, povolání, kulturního a náboženského backgroundu. Dělaly jsme interview v domácím prostředí anebo jen tak na ulici, v kavárnách, v obchodě,“ říká jedna z autorek Klára Alexová a dodává: „Se všemi ženami jsme sdílely stejné otázky a dostávaly rozmanité  odpovědi, u nichž nás ovšem často překvapilo, kolik v sobě nesou společného. Výpovědi těch žen a naše vlastní úvahy nad tím, jaké je pojítko mezi ženou a krajinou, jsou hlavní inspirací k tvorbě materiálu obsaženého v tomto představení.
Einat Ganz (IL) s Terezou Hradilkovou (CZ) navazují na předchozí spolupráci na projektu Proměnná. Přizvaly ještě kolegyni Kláru Alexovou (CZ/NL) a všechny tři se potkaly již během studií v Amsterdamu.
Hudbu složila Yehudit Mizrahi, izraelská umělkyně žijící v Holandsku. Dílo vznikalo na tvůrčích rezidencích v italském Sansepolcro a chorvatském Záhřebu díky evropskému projektu BeSpectACTive! za podpory programu EU Kreativní Evropa. „Video dokumentaci v Itálii a Chorvatsku zajistil Marko Bogdanovič, během předešlého kreativního setkání ji zpracovávaly samy autorky. Nová produkce divadla PONEC tak získala sérii dalších koproducentů: CapoTrave/Kilowatt Sansepolcro (IT), Bakelit Multi Art Center Budapest (HU), Domino Zagreb (HR), LIFT London (UK), Tanec Praha (CZ), Teatrul National Radu Stanca Sibiu (RO), York Theatre Royal (UK),“ uzavírají zástupci divadla Ponec.

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku