Premiéra baletu Krysař na Malé scéně v Plzni

Premiéra baletu Krysař na Malé scéně v Plzni

Premiéra baletu Krysař na Malé scéně v Plzni

Prvním titulem nové sezony v Divadle J. K. Tyla bude baletní inscenace Krysař. Premiéra se odehraje 3. září 2016 na Malé scéně DJKT. „Plzeňští diváci se s tanečním ztvárněním této staroněmecké báje setkali naposledy v roce 1955 v podobě baletní pantomimy skladatele a libretisty Pavla Bořkovce. Tentokrát bude příběh o tajemném cizinci, který zbaví městečko Hammeln krys, ne však nepoctivosti jeho obyvatel, vyprávět choreografka Hana Litterová, a to originálním tanečním slovníkem přístupným mladé generaci,“ dodávají zástupci DJKT.
Dramaturg Jakub Liška vytváří nový příběh, odehrávající se v současnosti a mezi mladými lidmi. „V příběhu akcentuji především milostný příběh a důležitým a stále aktuálním tématem je postava bezdomovce. Na něm se zrcadlí povrchnost a sobeckost obyvatel města. V inscenaci jsme se rozhodli použít mluvené slovo, aby byl příběh co nejvíce srozumitelný,“ vysvětluje dramaturg. V mluvené roli Krysaře alternuje člen muzikálu DJKT Jozef Hruškoci s hostujícím Alešem Slaninou. „Spolupráce s muzikálovými herci je pro mě výhodná v tom, že oba pánové mají taneční zkušenosti a schopnosti,“ říká choreografka. Hudební koláž připravila sama Litterová „Vycházím z Krysaře od Pavla Bořkovce, ale zazní i skladba Siciliano Johanna Sebastiana Bacha. Se zvukařem jsme také ve studiu nahráli speciální krysí hudbu,“ prozrazuje. Důležitou složkou inscenace bude počítačová animace Jakuba Mareše a kostýmy výtvarnice Dominiky Lippertové.
V roli Agnes alternují Kristýna Piechaczková, Anna Srncová a Corinne Cox. Jako Starostu uvidíme Miroslava Hradila či Petra Brettschneidera, role Bezdomovce připadla Ondřeji Martišovi. Jako občané budou v různých alternacích tančit dámy Martina Diblíková, Lýdie Švojgerová, Karolína Hejnová, Karolína Beerová, Jana Schweitzerová, Andronika Tarkošová či Kristýna Venená a pánové Vojtěch Jansa, Michal Lenner, Jules Davis, Geronymo Fuhrmann či nová posila souboru z Jižní Korey Kim Donguk.

Zdroj: DJKT

Témata článku