Premiéra baletu Labutí jezero v Jihočeském divadle

Premiéra baletu Labutí jezero v Jihočeském divadle

Premiéra baletu Labutí jezero v Jihočeském divadle

V pátek 20. března 2015 uvede soubor baletu Jihočeského divadla svou druhou premiéru této sezóny, Labutí jezero. Jeden z nejznámějších baletních příběhů na nesmrtelnou hudbu Petra Iljiče Čajkovského uvidí diváci tentokrát v režii a choreografii šéfa baletního souboru Attily Egerháziho jako příběh zraněné mužské duše.
Tradiční verzi Labutího jezera uvedl balet Jihočeského divadla v letech 1964 a 2002. V hlavních rolích nového nastudování se představí Viktor Svidró, Zdeněk Mládek, Cristina Porres Mormeneo, Sabina Bočková, Julie De Meulemeester a Tereza Hloušková. V inscenaci dále hostují posluchači Tanečního centra Praha – Konzervatoře a člen souboru Laterna magika.
Libretista, režisér a choreograf Attila Egerházi k inscenaci dodává: „Příběh i hudba Labutího jezera jsou pro mě plné symbolů. V mé verzi Siegfried není rozmazlený princ, ale člověk, který byl traumatizován v dětství svou despotickou matkou. Tato vazba poznamenala jeho vztah k němu samému i k ženám. V tomto smyslu je můj příběh příběhem zraněné duše. Drama traumatizovaného muže, rozdvojené osobnosti, která nedokáže přijmout sama sebe takového, jaký je. To je důvodem, proč nemůže mít rád sám sebe, ani druhé. Věc, po které touží nejvíce, je milovat a být milován.
Drama mého
Labutího jezera je cele založeno na hře představivosti. Siegfried je rozdvojená osobnost, která si vytvořila imaginární přízraky a démony – Odettu a Rothbart. Odetta je vysněná idylická postava, po které Siegfried touží. Rothbart je autoritativní osobnost trýznící jeho psýchu. Siegfried utíká před Rothbart a chce najít lásku v objetí Odetty. Pokouší se zničit Rothbarta a zoufale se upíná na Odettu. Až nyní si uvědomuje, že tyto dvě – ve své podstatě ženské – postavy nejsou skutečné, ale jsou pouhým přeludem. Na konci tohoto dramatu Siegfried pochopí, že nemůže utéct sám před sebou a svými vnitřními démony, ale že se stále znovu a znovu musí pokoušet je porazit. Ano, člověk se musí nejprve učit milovat a vážit si sám sebe i ostatních, jen tak může být ostatními milován…“

Zdroj: Jihočeské divadlo

Témata článku