Premiéra Gazdiny roby v Liberci již zítra

Premiéra Gazdiny roby v Liberci již zítra

Premiéra Gazdiny roby v Liberci již zítra

Podzimní premiérou baletního souboru v Liberci je adaptace dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba, která se uskuteční 13. listopadu 2015 v Šaldově divadle. Hudbu k inscenaci složila česká skladatelka a muzikantka Gabriela Vermelho. Úpravy scénáře, režie a choreografie se ujala šéfka souboru Alena Pešková. V hlavní roli Evy alternují Veronika Šlapanská a Marika Hanousková.
„Autorka dramatu Gabriela Preissová sklidila za tragický příběh Evy před 120 lety ostrou kritiku odborníků, ale vřelé ocenění diváků. Příběh švadlenky Evy, která u manžela naráží na fatální společenské předsudky a u milence na pohodlnost, představíme současnou hudbou a moderním tanečním slovníkem,“ dodávají zástupci DFXŠ. Téma si choreografka Alena Pešková vybrala záměrně a říká: „Fascinuje mě, v jakém opačném extrému se dnes naše společnost ocitá. Svátost manželská je pouhá fráze. Je Eva schopna vzít svůj život do vlastních rukou? A jakou cenu platíme za osobní svobodu a svou vlastní volbu?“
Na jevišti se v roli vypravěčky představí muzikantka a hráčka na kvinton Gabriela Vermelho. „Nechaly jsme se s Alenou Peškovou inspirovat Slováckem – místem, kde se Preissové drama odehrává. V hudbě, choreografii i kostýmech jsou odkazy na moravské lidové písně, ale jinak diváci uslyší současnou hudbu, spíše minimalistickou, ale velmi taneční,“ charakterizuje scénickou hudbu skladatelka.

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Témata článku