Premiéra inscenace FAiTH v divadle Ponec

Miřenka Čechová a Andrea Miltnerová jsou autorkami nového tanečně – výtvarného projektu s názvem FAiTH, který bude mít premiéru 17. a 18. února v divadle Ponec. Vznikl pod hlavičkou souboru Tantehorse – physical mime theatre, jenž patří ke špičce v oblasti pohybového divadla u nás i v zahraničí. Inscenace byla vytvořena v rámci residence v Atlas Performing Arts Center ve Washingtonu D.C, které je pro Miřenku Čechovou domovskou scénou v USA a kde uvedla již tři inscenace, a v Čechách v divadle Ponec. Premiéře již předcházelo speciální uvedení 29. ledna ve Studiu hrdinů v rámci festivalu Spectaculare a za účasti německé kapely Bohren und Cluf of Gore.
FAiTH pojednává „o ztrátě víry v umění, jež nahradilo život, o nemožnosti přestat a nemožnosti zůstat. O kráse rozkladu, násilí drilu, o nesnesitelné přítomnosti a minulosti, jež nás vždy dožene. Co to znamená, když je člověk oddaný nějaké vyšší neuchopitelné entitě, když je umělec oddaný umění natolik, že se stává jeho smyslem, jeho vírou, jeho náboženstvím. Můžete někomu vzít víru? Co když ztratíte víru v umění? Prozřete do oslepující prázdnoty, do šedivé plytké reality.
FAiTH je na jedné straně inspirované skutečným příběhem úspěšné primabaleríny Taťány Juřicové, jež ukončila svůj život skokem z okna, na druhé straně představuje osobní výpověď hlavní protagonistky a režisérky Miřenky Čechové a její zkušenost s baletem v období jejího dospívání. Miřenka Čechová o inscenaci říká: „Celé představení je o propasti, melancholii, o momentu ztráty. Inspiračním zdrojem pro mě byl dokumentární příběh primabaleríny Národního divadla Taťány Juřicové, která spáchala sebevraždu a která mě učila na pražské Konzervatoři, když jsem procházela kritickým obdobím dospívání. Její příběh a osud ve mně pořád rezonují a paralely, jež protínají oba naše životy mě děsí. Z momentu poznání, hluboké osobní krize a koloběhu přírody, v níž smrt je jen pouhá součást, vychází tohle představení.“
Tuto atmosféru vystihuje i zvolená hudba skupiny Bohren, jež bývá označována jako fúze pomalého, zádumčivého doom metalu a atmosférického lounge či dark jazzu, ovlivněného ambientem. Kapela, jež živě doprovázela speciální uvedení FAiTH v rámci festivalu Spectaculare, se již 20 let pohybuje mimo všechny žánrové škatulky i trendy.
Pro novou inscenaci si držitelka významných cen The Herald Angel Award Fringe festival Edinburgh a The best of Dance by the Washington post přizvala neméně významnou kolegyni Andreu Miltnerovou. Britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije trvale v Praze, se už řadu let koncentruje na barokní tanec a jeho kreativní fúzi s dalšími tanečními technikami. Její poslední experimentální sólové představení Tanec magnetické balerínky bylo vybráno jako priority performance na prestižní evropský festival  Aerowaves 2013. Odkazy: www.tantehorse.cz www.divadloponec.cz Zdroj: divadlo Ponec

Témata článku