Premiéra Popelky v Ostravě se uskuteční v den narození Sergeje Prokofjeva

Premiéra Popelky v Ostravě se uskuteční v den narození Sergeje Prokofjeva

Premiéra Popelky v Ostravě se uskuteční v den narození Sergeje Prokofjeva

Balet o dvou dějstvích s hudbou Sergeje Prokofjeva uvede Národní divadlo moravskoslezské 23. dubna 2015 v Divadle Antonína Dvořáka. Příběh o skromné, laskavé a pracovité dívce, která je nakonec za své ctnosti odměněna, se po více jak dvaceti letech vrací do Ostravy v choreografii Paula Chalmera.
V Ostravě byl Prokofjevův balet poprvé uveden v roce 1971 v  choreografii Emericha Gabzdyla, druhé nastudování bylo svěřeno v roce 1991 Luboši Ogounovi. Třetí ostravskou inscenaci Popelky nastuduje kanadský tanečník a choreograf působící v Evropě Paul Chalmer, který se rozhodl svou baletní pohádku postavit na mladých protagonistech. Pro Paula Chalmera to bude současně první spolupráce s Národním divadlem moravskoslezským: „Inspirací k této práci pro mě byla rozhodně především hudba – Prokofjevův génius. Je to báječný vypravěč. Příběh je obsažen přímo v jeho hudbě. Každá scéna, každá postava má zde svůj leitmotiv. Známe spoustu slavných produkcí Popelky, třeba tu od Rudolfa Nurejeva,“ říká o své Popelce Paul Chalmer, který měl jako mladý tanečník možnost s Rudolfem Nurejevem pracovat.
K výtvarné spolupráci přizval Paul Chalmer polskou scénografku Annu Kontek, působící ve  Finské národní opeře v Helsinkách: „Krása a estetika Prokofjevovy hudby jistě najde v mé tvorbě svůj odraz. Už v Perraultově pohádce jsou zdůrazněny dobrota, čistota, pokora, poctivost, moudrost a životní mravnost jako podstatné charakterové vlastnosti kontrastující s nezkrotnou chamtivostí. Tato skutečnost bude zdůrazněna ve výběru barev scény a kostýmů a vše bude podtrženo empírovým stylem,“ komentuje výtvarnou složku inscenace Anna Kontek.
V hlavních rolí se představí Chiara Lo Piparo a Michaela Vápeníková v roli Popelky. Prince ztvární Koki Nishioka a Sergio Méndez Romero.
Paul Chalmer byl sólistou Stuttgartského baletu a prvním sólistou Les Ballets de Monte Carlo. Tančil s balerínami, jako byla Carla Fracci, Marcia Haydée, Birgit Keil, Natalia Makarova, Ekaterina Maximova a další. Jako baletní mistr pracoval např. v Semperoper v Drážďanech, formoval Lipský balet pod vedením slavného choreografa Uweho Scholze a v letech 2005–2010 pokračoval jako jeho umělecký šéf. Od roku 2006 působí jako choreograf a pravidelně spolupracuje s baletem Teatro dell´Opera di Roma. Působí také jako pedagog na konzervatořích a akademiích po celém světě. Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Témata článku