Příští týden odstartuje Česká taneční platforma

Organizátoři festivalu nabídnou letos pestrou paletu toho nejzajímavějšího, co za uplynulý rok na české taneční a pohybové scéně vzniklo. Od 9. do 12. dubna 2015 se v deseti inscenacích představí české soubory i výrazní choreografové. 21. ročník uvítá celkem pět scén – Ponec – divadlo pro tanec, Studio Alta, divadlo Archa, Alfred ve dvoře a Experimentální prostor NoD.
Letošním mottem a zároveň i dlouhodobým cílem festivalu je „Posouvání hranic“, a to v mnoha směrech. Co ještě je tanec a co přesahuje hranice jiných žánrů? Jak si ve světě vedou čeští taneční umělci? Česká taneční platforma totiž přináší nejen tuzemským divákům přehled nejkvalitnějších děl loňského roku, ale každý rok sílí i její popularita mezi zahraničními odborníky. Letos se očekává příjezd více jak 80 prezentrů, producentů a novinářů z celého světa. Platforma je tak místem pro navázání mnoha cenných kontaktů a zajímavých spoluprací.
„Když jsme před 21 lety Českou taneční platformu zakládali, cíl byl jasný: zviditelnit českou současnou tvorbu, a to jak ryze taneční, tak v přesahu k pohybovému a fyzickému divadlu,“ přibližuje její zakladatelka Yvona Kreuzmannová. „To se nám podařilo. Poslední roky zájem zahraničních kolegů neuvěřitelně roste, a tak nám pomalu přestávají stačit kapacity divadel. Český tanec už srovnal krok s Evropou, nabízí vysokou profesionalitu a pestrost, stále více se o něm mluví i na dalších kontinentech. Jen letos máme 17 účastníků z Asie,“ doplňuje Kreuzmannová.
Dramaturgická porota složená z předních českých odborníků na současný tanec vybrala celkem 10 nejzajímavějších inscenací, které rezonují na české progresivní scéně. V rámci sobotní burzy „Meet the Artists“ dostanou prostor i ostatní zájemci o navázání kontaktů se zahraničními hosty a vstup do mezinárodních koprodukcí. Diváci platformy budou mít možnost naživo ocenit přední soubory, jakými jsou NANOHACH, Spitfire Company, ME-SA, 420PEOPLE, DOT504, VerTeDance, ale i jednotlivé osobnosti a jejich originální díla. Prostor pro networking je vytvářen po celé 4 dny a vyvrcholí nedělní moderovanou debatou.
Doprovodný program nabídne site-specific projekty, Ateliéry čtení tance nebo diskuze o světelném designu. „Naše zahraniční hosty chceme provést netradičními částmi Prahy, především Žižkovem, a plánujeme pro ně i cyklojízdu,“ prozrazuje Yvona Kreuzmannová, pro niž je propojování místní komunity dlouhodobou prioritou.
Celý festival vyvrcholí v neděli 12. dubna uvedením loňské Taneční inscenace roku, kterou se stala Korekce souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky, a slavnostním vyhlášením vítězů letošního ročníku.
Mezinárodní odborná porota rozhodne o cenách v kategoriích Taneční inscenace rokuTanečník či Tanečnice roku, z hlasování platících diváků a zahraničních hostů vzejde vítěz Ceny diváka. Specializovaná mezinárodní porota udělí Cenu za světelný design, kterou zaštiťuje Institut světelného designu. Sošky letos vytvořila umělecká skupina Posedlí. Kromě nich získají umělci i další ceny od partnerů akce. Např. vítězi kategorie Tanečník roku umožní Česká centra již podruhé týdenní rezidenční pobyt v kterémkoli evropském centru. ALT@RT podpoří Taneční inscenaci roku dvoutýdenním poskytnutím zkušebních prostor na přípravu nového projektu. Podrobný program najdete na ceskatanecniplatforma.cz. Zdroj: Divadlo Ponec

Témata článku