Pro velký divácký zájem se na repertoár NDM vrací klasický balet Sněhurka a sedm trpaslíků

Pro velký divácký zájem se na repertoár NDM vrací klasický balet Sněhurka a sedm trpaslíků

Pro velký divácký zájem se na repertoár NDM vrací klasický balet Sněhurka a sedm trpaslíků

Na repertoár baletu Národního divadla moravskoslezského se po krátké přestávce vrací oblíbený rodinný titul na motivy pohádky bratří Grimmů Sněhurka a sedm trpaslíků. Obnovená premiéra klasické baletní pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků se koná 12. října 2014 v 16.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona.
Sněhurka je jednou z nejoblíbenějších světových pohádek a její nejznámější verze pochází ze sbírky Pohádek bratří Grimmů. Původně evropská pohádka se rozšířila postupně do celého světa a patří dnes k nejpopulárnějším pohádkovým námětům vůbec. A oblíbenou hrdinkou je Sněhurka také v baletním umění, ačkoli nepatří do kánonu baletů 19. století.
S hudbou Bogdana Pawłowského a v choreografii Igora Vejsady podle Witolda Borkowského se proto po krátké přestávce vrátí i do Národního divadla moravskoslezského: „Sněhurka je balet, kde používám klasickou techniku tance v kombinaci s tancem výrazovým. Hudba je velmi jednoduchá, ale především velmi programní. Malý divák se zde učí, jak poslouchat vážnou klasickou hudební tvorbu,“ přibližuje inscenaci choreograf Igor Vejsada. Výtvarníka scény a kostýmů Alexandra Babraje inspirovala také klasická Disneyho animovaná verze: „Děj a celý příběh baletu je velmi realisticky demonstrován, včetně choreografie, kostýmů a dekorací, až v ‚disneyovském duchu‘ tak, aby dětský divák pochopil všechny důležité detaily, aniž by musel mít verbální či písemný materiál jako pomocnou navigaci,“ dodává Vejsada.
S oblíbenou baletní pohádkou přitančí zpátky na jeviště Divadla Jiřího Myrona krásná Sněhurka (Olga Borisová-Pračiková / Zuzana Majvelderová / Michaela Vápeníková), její Princ (Sergio Méndez Romero / Po-Ju Lin), zlá Královna (Brígida Pereira Neves / Markéta Pospíšilová / Lucie Skálová), která se promění v krutou Ježibabu (Peter Ondrka / Patrick Ulman), všech sedm trpaslíků: Prófa (Jan Krejčíř), Kejchal (Vladimír Vašků), Dřímal (Filip Staněk), Šmudla (Rodion Zelenkov), Stydlín (Giordano Bozza / Rei Masatomi), Rejpal (Po-Ju Lin / Sergio Méndez Romero), Štístko (Michal Bublík) a další. Jaká bude tentokrát odpověď na otázku Kdo je na světě nejkrásnější? Zdroj: NDM

Témata článku