Program festivalu Cirkopolis 2017

Program festivalu Cirkopolis 2017

Program festivalu Cirkopolis 2017

Žongléry, představení na laně i akrobatické vystoupení nahého umělce nabídne již čtvrtý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis, který se uskuteční od 13. do 18. února 2017 v prostorách Paláce Akropolis a podruhé se rozšíří také na prkna Divadla Ponec. Pořadatelé festivalu (Palác Akropolis a CIRQUEON) si letos přichystali program, který se opírá o laureáty ocenění CircusNext a další umělce z celé Evropy.

„Máme velkou radost, že i letošní Cirkopolis navazuje na progresivní dramaturgii minulých ročníků. Díky finanční podpoře v rámci Evropského projektu CULTURE se navíc kromě tradičního prostoru Paláce Akropolis podruhé rozšíří na scénu Divadla Ponec. Festival zahájí syrové představení Taival finské Company NUUA, které hravě mísí současný tanec, žonglování a vizuální divadlo na jevišti a vytváří tak představení o lidském těle, jeho funkcích a gestech. Druhým zahraničním hostem je poetické francouzské cirkusové představení Autour du domain, které se opírá o techniku chůze na laně,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu. Představení, inspirované knihou poezie Du Domaine a režírované laureátkou CircusNext 2014 Marií Collé, uvidí diváci v Ponci 14. a 15. února.
Na prknech Divadla Ponec vystoupí také další laureát CircusNext, který prorazil s uváděným představením také v tanečním světě díky Aerowaves a na Londom Mime, Alexander Vantournhout (Belgie), a to s představením Aneckxander. „Bude zajímavé sledovat, jak bude právě na tuto minimalistickou scénu pro jedno akrobatické tělo reagovat české publikum. Alexander je v něm po celou dobu nahý, balancuje na tenké hranici tragédie a komedie a přepisuje autobiografii vlastního těla. Výsledkem je syrový autoportrét, ve kterém je lidské tělo zcela odhalené, avšak zároveň se snaží uniknout všem zvědavým očím, které se dívají,“ přibližuje Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.
Předposlední den Cirkopolisu bude patřit francouzskému duu Cie Sacékripa, které navazuje svou poetikou například na gagovost Bustera Keatona. Benjamin de Matteis a Mickäel Le Guen se v představení sejdou nad sklenkou dobrého vína. „Svérázně manipuluji objekty a snaží se předejít všem katastrofám, které mimoděk neustále přicházejí. Přitom jediné, po čem touží, je dát si skleničku dobrého svařeného vína. Zdánlivě banální představení v současnosti dobývá svět, do Prahy přijíždí z London Mime. Dokonale vypointované charakterové herectví a inteligentní smysl pro humor slibují příjemný zážitek pro diváky všech věkových kategorií,“ dodávají organizátoři festivalu.
V letošním roce se také dramaturgie vrací k původnímu projektu a tím je speciální představení připravené pouze pro tento jeden večer. Po celou dobu konání festivalu bude v prostorách CIRQUEONu probíhat zkoušení představení pro závěrečný večer s názvem Cirkopolis vol. 4. Letos tuto výzvu přijal původem italský režisér Roberto Magro, který je u nás znám díky spolupráci s Divadlem Bratrů Formanů a také vedl v Cirqueonu dvě kreativní laboratoře. Na jevišti se tak představí opět mix českých a zahraničních performerů, kteří mají celkem 5 dní na tvorbu.
V rámci festivalu proběhne také setkání FACE Network, a tak bude Praha hostit víc než 25 profesionálů z cirkusové Evropy.

Více na www.cirkopolis.cz.

Zdroj: Festival Cirkopolis

Témata článku