Projekt Německý podzim ostravského baletu vyvrcholí premiérou baletu Chaplin

Projekt Německý podzim ostravského baletu vyvrcholí premiérou baletu Chaplin

Projekt Německý podzim ostravského baletu vyvrcholí premiérou baletu Chaplin

Projekt Německý podzim ostravského baletu spojuje několik akcí baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě s německými partnery. Osou a spojovacím článkem celého projektu je baletní inscenace Chaplin německého choreografa Maria Schrödera, jejíž premiérou 19. listopadu 2015 v Divadle Jiřího Myrona celý projekt vyvrcholí.
Významným propojením ostravské inscenace baletu Chaplin i choreografa Maria Schrödera s domovskou scénou Leipziger Ballett bude účast tanečnice Amelie Waller – sólistky, která roli Tuláka (Trampa) v původní lipské inscenaci po mnoho večerů ztvárňovala. Tančila jej i ve filmové podobě tohoto titulu a vystoupí i na premiéře a v prvních několika představeních v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.
„Prvním počinem projektu Německý podzim ostravského baletu byl koncem října workshop s choreografem Mariem Schröderem, který zájemcům představil německé taneční divadlo. Během besedy se zájemci dozvěděli, jaký je jeho pohled na tanec a proč je například při tvorbě svých děl fascinován velkými příběhy historických postav, jakými byli Jim Morrison, Ježíš Kristus či Charlie Chaplin,“ přibližuje projekt šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
Další částí projektu pak bude beseda s Danielem Tesařem – světelným designérem ostravské inscenace baletu Chaplin. Daniel Tesař je jedním z českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích, stejně jako na komorních projektech současného tance a na festivalech. Jeho světelný design k baletu Chaplin vznikne v kontextu scénografie a kostýmních návrhů Paula Zollera.
„Na přelomu října a listopadu se Ostravané budou moci potkat s Tulákem v ulicích města a spolu s ním si zatančit fragmenty z připravované premiéry,“ dodává Dřímalová.
Ochutnávkou v předpremiérovém období bude například pro návštěvníky obchodního centra Forum Nová Karolina taneční flash mob a video spot Cesta Chaplina z Lipska do Ostravy.
Součástí každého představení (včetně premiéry) potom budou dramaturgické úvody šéfky baletu Lenky Dřímalové k inscenaci Chaplin, které divákům přinesou informace ze zákulisí inscenace i ze života Charlese Chaplina.
Projekt Německý podzim ostravského baletu se bude konat s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Více informací najdete na stránkách www.ndm.cz.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Témata článku