Projekt Prague – New York Effects představí Jiřího Bartovance a Helgu Davis

Projekt Prague – New York Effects představí Jiřího Bartovance a Helgu Davis

Projekt Prague – New York Effects představí Jiřího Bartovance a Helgu Davis

Koprodukční projekt Českého centra New York a Paláce Akropolis pokračuje další premiérou. 29. června 2016 se v Praze opět odehraje představení dvou umělců z různých kontinentů. Tentokrát se představí český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec spolu s herečkou, zpěvačku a moderátorkou Helgou Davis, a to v prostorách Lodi Tajemství Bratří Formanů. O několik dní dříve, 24. a 25. června 2016, bude možnost představení zhlédnout v České národní budově na Manhattanu a v tanečním studiu Dance Loft on 14 ve Washingtonu.
Projekt Prague – New York Effects odstartoval letos v únoru v Paláci Akropolis koncertem české zpěvačky Lenky Dusilové a  newyorské tanečnice a jazzové vokalistky Tendayi Kuumba. O měsíc později následovalo vystoupení šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky a Jen Shyu, multiinstrumentalistky, skladatelky a tanečnice. Do třetice se americká vokalistka a múza Roberta Wilsona Helga Davis se setkává s českým tanečníkem, choreografem a dlouholetým členem souboru Sashy Waltz Jiřím Bartovancem, aby spolu stvořili představení propojující tanec, zpěv, mluvené slovo a vlastní příběhy z obou břehů Atlantiku.
„Prague-New York Effects  je pilotní projekt vzájemných vlivů a účinků uměleckých setkání mezi tanečními a hudebními performery ze dvou kontinentů, který má za cíl  představit současné tendence v umělecké tvorbě dvou významných kulturních metropolí – Prahy a New Yorku. Výběr protagonistů ze dvou zdánlivě vzdálených destinací není náhodný a dobře zapadá do strategie činnosti Českého centra New York. Jeho ředitelka Barbara Karpetová dává důraz na posilování česko-amerických vazeb. A právě v tomto duchu rozvíjí programovou koncepci,“ dodávají zástupci Českých center.
Poslání Českého centra NY vidím jako mimořádně důležité pro rozvoj  vztahů. České centrum představuje důležitou uměleckou a akademickou platformou. Vytváříme program, který doplňuje multikulturní dění města, realizuje dialog mezi dvěma rozdílnými, ale historicky propojenými a spřízněnými kulturami,“ říká Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra v New Yorku.
Čtvrtý „Effect“ představí v září umění tanečnice a choreografky Tami Stronach a českého multi-mediálního umělce Tomáše Dvořáka aka Floex. Effect se tentokrát opět vrátí do prostor Paláce Akropolis.

Jako doprovodný program budou mít zájemci možnost zúčastnit se 2. července workshopu Raise Your Voice. Ten povede Helga Davis spolu s Jiřím Bartovancem a bude se zabývat spojením vokálního a fyzického pohybu.  Workshop proběhne od 10 hod do 17:30 hod. v Paláci Akropolis.

Podrobnější informace k workshopu zde.

Zdroj: Česká centra

Témata článku