Rodin – jediná dvě baletní představení věhlasného baletního souboru Efiman Ballet v České republice

Rodin – jediná dvě baletní představení věhlasného baletního souboru Efiman Ballet v České republice

Rodin – jediná dvě baletní představení věhlasného baletního souboru Efiman Ballet v České republice

Taneční inscenaci Rodin uvede baletní soubor Borise Eifmana ve Státní opeře 18. a 19. Října. Titul sklízí mimořádný úspěch a vzbuzuje nadšení diváků i kritiky po celém světě. Baletní soubor Borise Eifmana patří ke špičce současného ruského baletu, jeho zakladatel se řadí k nejvýraznějším ze současných choreografů, „mága, který vytvořil divadlo neskrývaných emocí.“ Jeho nový balet Rodin je impozantní uměleckou výpovědí o tragickém životním údělu géniů.
Námětem se stal životní osud a umělecká tvorba velikých sochařů - Augusta Rodina a jeho milované žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudel. Patnáct let tvořili neoddělitelný citový i tvůrčí celek. Jejich vztah, příběh vášně i bolesti, skončil rozkolem, který osudově poznamenal Camillino duševní zdraví a stal se začátkem nešťastného konce jejího života. Boris Eifman dokázal prostřednictvím unikátního jazyka moderního psychologického baletu předvést nové pojetí světa lidských vášní, fenoménu, který ve svých dílech mistrovsky zpracovali právě Rodin a Claudel. Výsledkem je působivá taneční inscenace o neuchopitelném mystériu tvůrčího procesu.
Eifman Ballet byl založen Borisem Eifmanem v roce 1977 (původně pod názvem Leningrad New Ballet) jako experimentální laboratoř, baletní divadlo pro jednoho choreografa. Ve své době šlo o mimořádně inovativní koncept. Dnes se Eifman Balet těší skvělému renomé mezi milovníky baletu v Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe a v Austrálii, věhlas mu přinesly inscenace Don Quijote, Hamlet, Anna Karenina, Racek, Oněgin, Requiem, La Rouge Giselle a mnohé další. Vynikající tanečnice a tanečníky Eifman Ballet charakterizuje brilantní technika, preciznost a skvělý jevištní projev. Představení Eifman Ballet jsou fascinující a zároveň srozumitelná, divákům přinášejí nezapomenutelný zážitek. V České republice Eifman Ballet vystupoval v roce 1992 v rámci programu Pražského jara a na Dnech ruské kultury v České republice 2004.
Balet Rodin bude uveden 18. a 19. října, 20.00 ve Státní opeře. Vstupenky jsou k dostání v síti předprodejí Ticketpro, Ticketportal, Bohemiaticket a na pokladnách Národního divadla.

Témata článku