Sesterský projekt Baletu v kině NT Live představí novinku od DV8

National Theatre Live je projekt přenosů divadelních inscenací do kin, který v České republice patří stejně jako program Baletu v kině pod hlavičku Aerofilms. Letos odstartuje již šesté kolo tohoto cyklu přenosů britského divadla do světových kin a v jeho rámci dojde i na fyzické divadlo v podání slavné skupiny DV8. Sezonu NT Live 4. září načala derniéra nového zpracování Eurípidovy Médeie, návštěvníky čeká mj. hra Tenessee Williamse Tramvaj do stanice Touha nebo tragikomedie Skylight.
Písmena NT v názvu NT Live sice znamenají National Theatre, cyklus se už ovšem několik let neomezuje jen na repertoár britského Národního divadla a ukazuje i další ceněné produkce. Tramvaj do stanice Touha se tak bude přenášet poprvé z divadla Young Vic, Skylight z Wyndham's Theater na West Endu.
V úterý 9. prosince diváky čeká přímý přenos nového tanečně-divadelního představení souboru DV8 Physical Theatre JOHN. Inscenace, která právě cestuje na mezinárodním turné (premiéra se konala 5. srpna 2014 v rámci festivalu ImPulsTanz Wien), obsadí jeviště National Theatre od 30. října do 13. ledna. Její vznik inspirovaly desítky rozhovorů o lásce a sexu ředitele DV8 Lloyda Newsona s různými muži. Jedním z nich byl i John, bývalý kriminálník a drogově závislý. Představení autenticky zobrazuje skutečné příběhy pomocí kombinace pohybu a mluveného slova. Přenos je přístupný až od 16 let.
Všechna představení jsou uváděna v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky, nově jsou překládány do češtiny i tradiční dokumenty o vzniku inscenace. Předprodej do pražského kina Aero, brněnského kina Scala a náchodského kina Vesmír na všechna představení už běží. Seznam kin je průběžně aktualizován na stránkách www.ntlive.cz, stejně tak jako celý program. Společnou stránku všech projektů najdete na www.kinoprenosy.cz/. Trailer na představení JOHN: http://dv8.co.uk/projects/current/john

Témata článku