Sólo pro nás dva Petra Zusky

Sólo pro nás dva Petra Zusky

Sólo pro nás dva Petra Zusky

Soubor Baletu Národního divadla ukončí tuto sezonu novou premiérou Sólo pro nás dva v choreografii Petra Zusky. Jak již titul napovídá, autor odkazuje názvem ke svému někdejšímu baletu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla. Premiéry nové inscenace se na Nové scéně uskuteční 15. a 16. června 2017.

I tentokrát se Petr Zuska nechává inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty nachází v ostravském regionu a volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu BocekSólo pro nás dva pak lze v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšína, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr. Celkem zazní 37 písniček Nohavici a Bocek (například Těšínská, MarkétaLitanie u konce století a Pole maku nebo Dusza moja).
„Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává vznikajícímu představení kontrast, napětí, kýženou harmonii i právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla,“ vysvětluje Petr Zuska.
Inspirace severomoravským krajem se promítá i do chystaného scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přivzal prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (ať již poslední Chvění nebo například Stabat materRomeo a JulieSmrt a dívka či právě zmiňované Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři).
„Sólo pro nás dva bude uvedeno na jevišti Nové scény. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky i tancování. Petr Zuska, v jedné osobě choreograf i režisér, bude hrát na strunu rozeznívající v nás to místo, kde vedle sebe leží pláč i smích a zda ho máte v srdce, či v hlavě, už je na každém z vás,“ dodávají zástupci Baletu ND.
Umělecký šéf Baletu, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací svou poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku