Soubor Spitfire Company vystoupil v Čínské lidové republice

Soubor Spitfire Company vystoupil v Čínské lidové republice

Soubor Spitfire Company vystoupil v Čínské lidové republice

Soubor Spitfire Company hostoval v uplynulých dnech v Číně. V neděli 12. července uvedl na jevišti národního divadla Grand Theatre Tianjin představení One Step Before the Fall a Antiwords, které je silně ovlivněno Havlovou Audiencí.
Prezentace začala v Tianjinu představením One Step Before the Fall, kde v hlavních rolích vystoupily performerka Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová. Následovalo představení Antiwords, ve kterém se představily Miřenka Čechová a Tereza Havlíčková. „Obě představení sklidila úspěch a vyprovokovala diváky i odbornou veřejnost k následné dlouhotrvající diskusi,“ hodnotí čínské turné členové Spitfire Company. Následně se produkce přesunula z města Tianjin do Pekingu, kde v rámci programu Beijing Nanluoguxiang Performing Arts Festival bylo dvakrát uvedeno představení One Step Before the Fall.
„Z pobytu v Číně mám mnoho otázek a skoro žádné odpovědi,“ říká po příjezdu Petr Boháč, umělecký šéf Spitfire Company a režisér obou inscenací. „Čínské turné řadím k těm nejvíce zasahujícím divadelním zážitkům. Snad se tomu vyrovná pouze jednorázové uvedení site-specific o Miladě Horákové přímo v prostorech soudu, kde byla Horáková souzena. Například lidé pracující v Penghao Theatre, především jeho umělecký šéf a de facto jediný mecenáš pan Wang Xiang, v divadle nepracují, oni divadlem žijí a jeho zdi vnímají jako hranice laboratoře, ve které se tvoří mocí nezkorumpovaná společnost.“
Turné předznamenala dva roky trvající příprava, na které se podílelo několik subjektů jako například produkční jednotka Damúza. První kontakt vznikl v srpnu 2013 v Edinburghu, kde umělecký šéf Penghao Theatre Wang Xiang zhlédl One Step Before the Fall. Následovaly měsíce příprav, hledání termínů a sponzorů, aby se turné mohlo uskutečnit. Po dvou letech se Spitfire Company vrací do Edinburghu právě s inscenací Antiwords, která je zařazena do programu Summerhall festivalu, který je součástí Fringe Festival Edinburgh.
„Právě se intenzivně připravuji na novou produkci, která se bude jmenovat Vladimir Macbetin, a jak už je z názvu patrné, budeme ve Spitfire zkoumat osobnost Vladimira Putina skrze příběh Shakespearova Macbetha a naopak,“ dodává Petr Boháč. „Deset dnů strávených v Číně mi poskytlo mnoho nových impulsů. Znovu musím promýšlet souvztažnosti mezi mocí a bezmocí, společností a osamělostí.“ Premiéra tohoto projektu se uskuteční 3. října v Paláci Akropolis.

Zdroj: Nultý bod

Témata článku