Soutěž Eurovision Young Dancers 2015 vyhrála polská tanečnice Viktoria Nowak

Viktoria Nowak z Polska zvítězil/a ve čtrnáctém ročníku Eurovision Young Dancers. O titul z celoevropské soutěže mladých tanečníků večer 19. června v Plzni bojovali zástupci celkem deseti zemí. Vítěze zvolila odborná porota ve složení Jiří Bubeníček, Zenaida Yanowsky a Alexandra „Spicey“ Landé.
Finále soutěže mladých tanečních performerů ve věku šestnáct až jednadvacet let se uskutečnilo v plzeňském Novém divadle. Zástupci Albánie, Malty, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Slovenska, Slovinska, Švédska a České republiky se v posledních dnech připravovali na svá sólová vystoupení i společnou choreografii. Tu pro ně připravil oceňovaný londýnský choreograf Cameron McMillan, kterého britský Observer nedávno označil za jednoho z „nejzajímavějších tanečníků na světové scéně“. McMillan má za sebou již angažmá v Anglickém národním baletu, Královském baletu na Novém Zélandu či v Sydney Dance Company. Finalistům EYD se věnoval celý týden.
Nejdříve musím pogratulovat Viktorii Nowak k jejímu vítězství v Eurovizní soutěži mladých tanečníků. Viktoria Nowak předvedla vynikající výkon po celý týden a její vítězství v soutěži je zaslouženou poctou. Dále chci také poblahopřát všem ostatním devíti soutěžícím a poděkovat jim za jejich účast na této události,“ komentuje výsledky soutěže Executive Supervisor Eurovision Young Dancers 2015 Vladislav Yakovlev a dodává: „A nakonec bych rád poděkoval České televizi za to, že uspořádala tuto skvělou událost – společně s městem Plzeň jste byli vřelí a skvělí hostitelé. Všichni, kdo, byli zapojeni do soutěže, odvedli vynikající výkon a Evropská vysílací unie je vám všem za vaši obětavou a namáhavou práci velmi vděčná.
Věřím, že zkušenosti a kontakty, které díky Eurovision Young Dancers získali, využijí pro další rozvoj své kariéry všichni účastníci soutěže. Pro vítěze je to nicméně jednoznačně začátek mezinárodního působení. Jsem rád, že k tomu Česká televize mohla přispět. I pro nás byla zkušenost s pořádáním evropské soutěže tohoto typu přínosná. Ukázalo se, že organizačně i technicky je Česká televize velmi dobře připravena,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Soutěžící se na finále Eurovision Young Dancers, které bylo přenášeno do deseti států Evropy, připravovali v Plzni celý týden. Nejprve se pěti stům nadšeným divákům v hledišti představili ve svých sólových tancích, poté následovalo společné vystoupení. Dva nejlepší tanečníci se nakonec utkali v atraktivním devadesátivteřinovém duelu, který rozhodl o vítězi letošního ročníku.
Eurovizní soutěž mladých tanečníků pořádá Evropská vysílací unie jako bienále již od roku 1985. Spoluorganizátorem této mezinárodní akce byla v letošním roce Česká televize, hostitelským městem se stala Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Zdroj: Česká televize

Témata článku