Startuje druhý týden festivalu Tanec Praha

Startuje druhý týden festivalu Tanec Praha

Startuje druhý týden festivalu Tanec Praha

Festival Tanec Praha, jehož 28. ročník byl 23. května 2016 zahájen sekcí Tanec Praha dětem, se rozjíždí v regionech a i v Praze představí od 1. června současnou mezinárodní i domácí scénu. Hlavní část pražského programu festivalu otevře 1. a 2. června na Jatkách78 řecko-slovenská tvůrčí dvojice Linda Kapetanea a Jozef Fruček s dílem Europium.
„Hledají v něm nekompromisním tělesným způsobem odpověď na základní, ale v kontextu současné uprchlické krize klíčové otázky ,Pro co stojí žít, za co stojí zemřít?‘ Fyzicky i herecky nabité taneční divadlo s objevnou scénografií představí jejich vlastní soubor Rootlessroot, a to po uvedení téhož představení v brněnském Mahenově divadle,“ dodávají organizátoři festivalu.
1. červen je Mezinárodním dnem dětí a právě pro ně je připravena premiéra Mirky Eliášové MOMO, která se uskuteční v divadle PONEC již od 16 hodin a je určena především teenagerům. „Tato multimediální inscenace vznikla v koprodukci Tance Praha a je určena dětem od 10 let, což je v českém tanci poměrně opomíjená cílová skupina,“ upozorňuje koordinátorka dětských aktivit Lucia Račková.
V pátek 3. června se mohou diváci zhlédnout francouzskou choreografku Karine Ponties. Své nejnovější sólo HERO% vytvořila „pro jednoho supermuže jako dobrodružnou, absurdně - fantastickou misi, hledání mezi nekonečnou lidskou touhou po nadpřirozených schopnostech a smířením se s vlastní nemotorností,“ doplňují organizátoři.
„Soubor Karine Ponties Dame de Pic letos slaví 20 let a Tanec Praha sehrál v jeho historii důležitou roli. Karine v minulosti ráda spolupracovala s českými umělci a letos se rozhodla oslovit několik z nich a nabídla jim účast ve druhé části večera nazvané Cartes Blanches, kde mohou představit krátká díla speciálně vytvořená pro tento jedinečný večer. Na scénu se tak vrátí Pierre Nadaud, ale také Jaro Viňarský či Lukáš Karásek a Florent Golfier,“ doplňuje ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.
V rámci doprovodného programu jsou dále připraveny workshopy, tanec na střeše parkoviště či v parku.  Středy jsou vyhrazeny tančírnám pod širým nebem. „Hned 1. června od 16 hodin roztančí náměstí Jiřího z Poděbrad Lidovky na Jiřáku, tak aby si malí i velcí prostřednictvím tanečních her a lidových písní užili vnímání sebe i druhých,“ vysvětlují organizátoři.

Tanec Praha v regionech
Na přelomu května a června ožívá tancem Brno, kde ve spolupráci s festivalem Divadelní svět vystoupí jak Rootlessroot, tak Karine Ponties, která také povede workshop Rukopis těla na JAMU. Britsko-česká Tranzmutace Andrey Miltnerové a Jana Komárka putuje ze Sušice do kláštera Kladruby. Pohybová instalace Spitfire Company Animal Exitus se vydá z libereckého kina Varšava na pardubický Příhrádek, odtud na nádvoří choceňského zámku, pak do Amfiteátru v Tismenickém údolí u Tábora a na závěr na českobudějovické náměstí.
Dámská hříčka Petry Tejnorové Uhozené květinou začne své turné v malovickém Švestkovém dvoře. DOT504 s mezinárodním projektem Collective Loss of Memory ověnčeným titulem Taneční inscenace roku z dílny již zmíněné autorské dvojice Fruček & Kapetanea se vydají do Tábora, Pardubic a turné zakončí v brněnském HaDivadle.
„Regiony jeví zájem i o tanečně-pohybovou tvorbu pro děti, jako první letos přivítá interaktivní projekt Hany Strejčkové Mezi námi DIOD v Jihlavě,“ uzavírají organizátoři. Více informací najdete na www.tanecpraha.cz

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku