Studio ALTA v roce 2016

Studio ALTA pokračuje v novém roce v organizování workshopů Myslet tancem! a představí dvě nové dramaturgické linie – ALTA in progress a RespondART. Všechny tři představené programové cykly kladou důraz na proces tvorby a aktivní sdílení inspirací nejen uměleckých, ale i společenských a lidských.
ALTA in progress je nový cyklus work in progress prezentací vznikajících děl v oblasti tanečního a nonverbálního divadla. V rámci prezentací mohou diváci nahlédnout do kuchyně experimentálních tvůrců, pochopit proces vzniku představení a diskutovat s umělci. Vstup je vždy zdarma.
Ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, TanzFaktur Kolín nad Rýnem a Brottfabrik Bonn připravuje Studio ALTA celoroční projekt RespondART, v rámci kterého zúčastněná divadla uvedou několik společensky angažovaných představení, po kterých bude následovat diskuze s tvůrci a odborníky na prezentovanou společenskou problematiku. „Cílem projektu je přivést diváky k aktivní recepci uměleckého díla, lepšímu pochopení dnešního světa a vlastnímu kritickému myšlení,“ vysvětlují organizátoři.
Druhým rokem bude probíhat projekt Myslet tancem!, díky kterému se čeští tanečníci budou moct seznámit s tvorbou umělců z celého světa. Workshopy letos povedou Zuna Kozánková, Lali Ayguade Farro, Jos Baker, Michael Simon, Jaro Viňarský a Peter Šavel. Na konci roku proběhne ve Studiu ALTA sympozium všech lektorů.
„Studio ALTA se dlouhodobě profiluje jako prostor pro tvorbu a výzkum, poskytuje stabilní zázemí umělcům z oblasti tance a fyzického divadla a je podhoubím pro jejich další růst. Jako významný tvůrčí hub proto i iniciuje aktivity, jež podporují progresivní experimentální tvůrce v hledání nových výrazových prostředků a aktivního dialogu se společností. Projekty v roce 2016 jsou tak dalším krokem tohoto snažení,“ dodávají zástupci Studia ALTA.

Workshopy Myslet tancem! 2016

22.-24.1., 1.-3.4., 3.-5.6., 23.-25.9., 11.-13.11. / Zuna Vesan Kozánková: Medicína v tanci
Série víkendových workshopů, které propojí současný tanec a kontaktní improvizaci se zaměřením na zdraví tanečníků podle principů čínské medicíny. Naučte se orientovat se ve zdravotních otázkách svého těla se Zunou, aktívní tanečnicí, pedagožkou a praktikantkou shiatsu, čínské medicíny a qigongu!

9. - 13.2. / Lali Ayguade Farro
Workshop se zaměřuje na práci s podlahou se specifickým důrazem na práci těžiště a chodidel jako základu pro pohyb. Když je všechna síla v chodidlech a nohách, zbytek těla může být volný pro vlastní výraz. Energie v těle se nikdy nezastaví, a to přestože třeba jenom klidně stojíte, vždy dochází k jakémusi pokračování pohybu.

14. - 18.3. / Jos Baker
Britský tanečník, bývalý člen světoznámého souboru Peeping Tom, přijíždí poprvé učit do Prahy specifickou kombinaci improvizačních cvičení, techniky současného tance a repertoáru.

15. - 17.4. / Michael Simon
Švýcarský režisér, scénograf a light designer povede víkendový workshop na téma rytmu a dynamiky světel v tanečním představení. Workshop ve spolupráci s Institutem světelného designu propojí svět tance a divadelní techniky.

16. - 20.5. / Jaro Viňarský
Slovenský choreograf a tanečník, držitel prestižní americké ceny Bessie Award (2013) a Ceny Sazky za objev v tanci (2006), povede intenzivní workshop, který se stane impulsem pro letní studentské rezidence v ALTĚ.

Připravujeme na podzim: Workshop s Petrem Šavelem (září 2016), Sympozium všech vyučujících (prosinec 2016).

Všechny workshopy mají omezenou kapacitu – místo lze zarezervovat a uhradit online na portálu Goout.cz.

Více informací a aktualizace najdete na www.studioalta.cz/workshopy.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku