Taneční improvizace a site specific v Cihelné

Taneční improvizace a site specific v Cihelné

Taneční improvizace a site specific v Cihelné

V úterý 25. listopadu se v Praze na Malé Straně pod názvem Setkáme se no. 17 uskuteční sedmnáctý z cyklu večerů improvizace, kdy se pokaždé v jiném prostoru a jiném složení setkávají tanečníci a hudebníci se světelným prostorem a s návštěvníky. Tentokrát v devíti pokojích domu v Cihelné, číslo 4, který se stal provizorním Sametovým centrem, místem pro aktivity spojené s 25. výročím Sametové revoluce (projekt Sametové posvícení). Každý z pokojů rozlehlého domu se promění v místo pomyslného střetu či protnutí tanečníka, hudebníka, světla a diváků.
Akce je koncipována jako průchozí instalace, kde se tanečníci a hudebníci mísí podle náhodného výběru. Tento způsob tvorby vyžaduje vnímavost a soustředění všech aktérů, které se přenáší i na diváky a dotváří atmosféru. Večer je koncipován jako vystoupení řady tanečníků: Kateřina Dietzová, Zdenka Brungot Svíteková, Tereza Hradilková, Davide Sportelli, Jana Novorytová, Anita Banhegyi, Kateřina Bilejová, Roman Zotov a další, stejně tak jako hudebníků: Petr Vrba, George Cremaschi, George Bagdasarov, Alexandre Losada, Ken Ganfield, Michal Zbořil, Martin Strakoš, Ian Mikyska, Matěj Kratochvíl. O světelný design se starají Jan Komárek a Vladimír Burian.
Improvizace hraje v současném tanečním a pohybovém divadle stále důležitější roli – přítomnost, aktuálnost a spontánní reaktivita performera je pro živé umění nedocenitelná. Skrz improvizaci se interpreti dostávají přes limity svého dosavadního uměleckého projevu. Jsou vyzváni k uvědomělé spolupráci s „tímto momentem“, kde vše hraje svou roli – hudebník, prostor, přítomnost a naladění diváků. FB Setkáme se: https://www.facebook.com/events/778026758912264/?fref=ts

Témata článku