Tématem letošního festivalu ProART je KONTAKT – KOMUNIKACE – DOTEK

VIII. ročník multižánrového festivalu ProART zveřejnil své přihlášky do uměleckých workshopů pro odbornou i laickou veřejnost. Dílny se letos uskuteční 15.–22. 7. 2011 v Brně, ve zkušebnách baletu ND Brno a z části i v Městském divadle, v Praze pak 24.–31. 7. 2011 na HAMU, a povede je 24 pedagogů z 12 zemí světa. Zájemci se mohou informovat a on-line přihlásit na www.proart-festival.cz.
Letošní festivalové téma Kontakt - Komunikace - Dotek vystihuje stěžejní myšlenku celého sdružení ProART o přibližování umělců z různých uměleckých žánrů. I pro osmý ročník festivalu připravili jeho organizátoři celou řadu novinek. Festival již tradičně nabízí kurzy současného tance, zpěvu, herectví a fotografie. Letos zde najdou zájemci také kurzy kresby, designu a hry na kytaru. Novinkou je rovněž beatbox pod vedením Ondřeje Havlíka ze skupiny mako!mako. „Téměř polovina pedagogů se objeví na festivalu poprvé. Kdo se chce setkat se známými tvářemi, má jistě příležitost, nicméně VIII. ročník patří novým tvářím a troufám si tvrdit, že letos je kvalita pedagogů opravdu na nejvyšší úrovni za naši několikaletou historii“, tvrdí umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák.
Mezi novými pedagogy se objeví například Isira Makuloluwe za Srí Lanky či řečtí tanečníci Alex Kyriakoulis a Natasa Frantzi, kteří budou vyučovat současný tanec a kontaktní improvizaci. Pravidelní účastníci festivalu se opět mohou těšit, že přijedou Eric Trottier z Kanady, Eran Gisin z Izraele, Attila Zanin z Rakouska. Z českých jmen pak Radka Fišarová a Jarek Cemerek. Ten v současnosti slaví úspěchy se svou choreografií Void pro londýnský taneční soubor The Balletboyz.
Doprovodný program, jehož podrobnosti zveřejníme na přelomu května a června, bude i letos tvořit 18 představení. Odehrají se jak v klasických divadelních prostorách, jako je divadlo Bolka Polívky a Divadlo Rokoko, tak v méně obvyklých, například v bývalé brněnské továrně Zbrojovka nebo v multikulturním centru Stadion na Kounicově ulici,“ přiblížila průběh festivalu jeho ředitelka Alena Pajasová. Do uměleckých ateliérů se může přihlásit opravdu každý. Lekce jsou rozděleny podle obtížnosti, od začátečníků až po profesionály. Každý z účastníků si tedy připraví rozvrh podle vlastních možností. Hlásit se je možné již teď na http://www.proart-festival.cz/festival.html. WORKSHOPY:

BRNO 15.–22. 7. 2011

Tanec
Irene Bauer (A) - balet; pilatek
Jarek Cemerek (CZ) - moderna; kontaktní improvizace
Lenka Kolářová (CZ) - tai chi
Isira Makuloluwe (CL/UK) - contemporary
Petra Padriánová (CZ) - balet; baletní repertoár
Jana Ryšlavá (CZ) - tanec pro netanečníky; moderní tanec pro děti 11-14 let
Eric Trottier (CAN/D) - moderní repertoár; partnering
Rafael Valdivieso (SWE/D) - taneční searching projekt

Zpěv
Radka Fišarová (CZ) - pěvecký searching projekt
Herectví
Jiří Hájek a Michal Isteník (CZ) - herectví
Fotografie
Gorka Bravo (E) - fotoworkshop
Beatbox
Ondřej Havlík (CZ) - beatbox and vocal percussion; beatbox, vocal percussion and live Looping

PRAHA 24.–31. 7. 2011

Tanec
Mick Dolan (IRL/D) - shadow jóga; jazz
Natasa Frantzi (GR/D) - contemporary; kontaktní improvizace
Eran Gisin (IL/UK) - contemporary balet; modern contemporary – Kibbutz
Alex Kyriakoulis (GR/D) - kontaktní improvizace; contemporary
Isira Makuloluwe (CL/UK) - taneční searching projekt
Attila Zanin (A) - hip-hop locking, hip-hop looping
Hana Zanin (CZ/A) - tanec pro netanečníky, tanec s a bez handicapu

Zpěv
Radka Fišarová (CZ) - zpěv-pop
Jennifer Maines (USA/A) - opera masterclass
Herectví
Štěpán Pácl (CZ) - herectví
Neil Paris (IRL) - performing art/fyzické divadlo
Fotografie
Gorka Bravo (E) - fotoworkshop
Kresba
Roman Šolc (CZ) - kresba – tělo, kostýmní design
Kytara
Michio Woirgardt (D) - kytara masterclass

Témata článku