Tranzmutace: Mezi sebedestrukcí a nanebevstoupením

Tranzmutace: Mezi sebedestrukcí a nanebevstoupením

Tranzmutace: Mezi sebedestrukcí a nanebevstoupením

Ve čtvrtek 14. května 2015 uvede divadlo Alfred ve dvoře premiéru pohybového představení Andrey Miltnerové a Jana Komárka Tranzmutace. Umělecká dvojice se do Alfreda ve dvoře vrací po inscenaci Tanec magnetické balerínky (2012), která stejně jako nová inscenace vznikla v rezidenčních podmínkách divadla a dodnes se uvádí v divadelních prostorách a na festivalech. Nové představení s podtitulem Brutalita skutečnosti je dalším marným, ale o to intenzivnějším pokusem Andrey Miltnerové vzlétnout.
„Tělesná komunikace nespočívá jen v osobním gestu, ale v energičnosti samotného pohybu. A právě na téměř čistou energii či přímo silovost těla se Andrea Miltnerová a Jan Komárek v nové inscenaci zaměřují. Představení se vyjadřuje vygradovanou energií intuitivně řízeného pohybu. Ten je vsazen do konkrétních obrazů, například mezi vějíře z pštrosího peří (křídla) či do obrazu prázdného pokoje” (křeslo) a postavy v něm,“ přibližují inscenaci organizátoři.
Pohybová skladba Tranzmutace je tak dalším krokem autorské dvojice v jejich dlouhodobém tanečním výzkumu: „V Tranzmutaci ohledáváme možnosti, jak se zbavit tanečního pohybu jako takového. Její křehký příběh nás přivádí na hranici toho, co by mohlo být zničující stejně jako vést k jakémusi nelehkému či bolestnému povznesení,” říká režisér představení a světelný a zvukový designér Jan Komárek.
Premiéra Tranzmutace bude během komponovaného večera uvedena spolu s expresivní, výtvarně minimalistickou choreografií Fractured. Premiéra tohoto projektu se konala v roce 2009. Andrea Miltnerová je britská tanečnice a choreografka českého původu. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický i moderní tanec. Do Prahy přišla za souborem baletu Národního divadla. Spolupracuje jako performerka s řadou tvůrců napříč Evropou. Hluboký zájem o barokní estetiku ji přivedl také ke spolupráci se soubory staré hudby (např. Collegiem 1704 ad.) na rekonstrukci barokních oper. Jan Komárek je režisér a světelný designér. V 80. letech založil několik divadelních projektů v zahraničí a od roku 2001 tvoří světelný design a režii pro různé pohybové a taneční projekty především v ČR. Zde spolupracuje vedle Andrey Miltnerové například s Divadlem 29 nebo s tanečním souborem NANOHACH. V roce 2009 mu byla udělena cena Divadelní osobnost roku festivalem ...příští vlna / next wave… a v roce 2010 získal cenu festivalu Tanec Praha za světelný design. Zdroj: Divadlo Alfred ve dvoře

Témata článku