
Choreograf Philippe Talard není v práci s vězni žádným nováčkem, ale v Ostravě to bude poprvé, kdy se mu podařilo získat důvěru ředitele vězení i divadla, a jeho „padající andělé“ budou moci účinkovat přímo na divadelním jevišti, a ne jen v rámci mimořádných představení za branami věznice. Talard mnoho let pečoval o vězně v nejrůznějších věznicích a zkoušel s nimi různé divadelní projekty. Všechny zaznamenaly úspěch a Talardův pokus, i přes počáteční kritiku a pochyby, připravit vězně pomocí jevištního umění na život po odpykání trestu, se mu zdařil. To vše bez incidentů, bez ztráty kontroly. S vězni spolupracoval Philippe Talard poprvé před deseti lety ve Schrassigu (Božská neboli vězeňská slza), o rok později v Marseille (If moře a hřbitov zámku If), rok na to v Římě (Romeo & Julie střílející) a v roce 2009 v Berlíně (Potom se stalo všechno).
Padající andělé jsou tak pátou produkcí Philippa Talarda, ve které svádí dohromady zavedené herce a jevištní umělce s vězni. Ambiciózní projekt, iniciovaný šéfem baletu Igorem Vejsadou, vznikl speciálně pro Národní divadlo moravskoslezské s velkou podporou Věznice Heřmanice, je poctou již zmiňovanému Jeanu Genetovi, jenž patří k nejvíce oceňovaným spisovatelům, básníkům a dramatikům Francie, a pro francouzského choreografa je velkou celoživotní inspirací. „Genetova slova mě dojímají a zřejmě nejlépe odrážejí pocity vězňů. Jsou temná, bolestná, mluví o izolaci a odnětí svobody,“ vysvětluje Talard a dodává: „Každý z nás se může dostat do vězení. Stačí jedna nepozorná sekunda v autě a jste jedním z nich. Člověkem v pasti, na dně společnosti.“

„Padající andělé jsou ale výjimečným projektem pro všechny umělce, kteří se na něm podílejí. Každou ve vězení nastudovanou zkoušku Philippe natáčí. S video materiálem přijede do divadla, kde se setká s profesionálním ansámblem. Společně zhlédnou videa a přizpůsobí taneční kroky výkonům vězňů a celkové koncepci. Není totiž možné svést na zkoušky všechny účinkující dohromady,“ komentuje přípravy inscenace šéf baletu Národního divadla moravskoslezského Igor Vejsada. A jak tuto spolupráci vnímají sami umělci? „To téma nás všechny někam posunuje. Je to obrovská výzva pro nás, ale také pro publikum,“ dodává ostravská operní diva Eva Dřízgová-Jirušová, která je jedním z hlavních aktérů multižánrové inscenace. Umělecký tým dále tvoří kromě tanečníků Olgy Borisové-Pračikové, Barbory Kaufmannové, Lucie Skálové, Rodiona Zelenkova, Jana Krejčíře, Vladimíra Vašků a dalších členů baletu Národního divadla moravskoslezského, také herci Pavlína Kafková, Petr Sýkora, cirkusoví artisté z Cirkusu trochu jinak Lucie Kurnická a Radim Eliáš a odsouzení z Věznice Heřmanice Petr Daniel, Ivan Plachetka, Milan Vašek a Tibor Rajs. Veřejná otevřená baletní zkouška se koná 13. března 2012 v 10.30 hodin v Divadle Jiřího Muréna, premiéra 22. března od 18.30 hodin. Zdroj: NDM Foto: Martin Popelář