V Paláci Akropolis se uskuteční projekt nového cirkusu Cirkopolis vol. 1

V Paláci Akropolis se uskuteční projekt nového cirkusu Cirkopolis vol. 1

V Paláci Akropolis se uskuteční projekt nového cirkusu Cirkopolis vol. 1

Divadelní dramaturgie Paláce Akropolis se po nástupu dramaturga Petra Boháče se soustředila do čtyř základních směrů a jedním z nich je právě nový cirkus. Pro projekt Cirkopolis byla navázána spolupráce s Šárkou Maršíkovou a Cirqueonem (Centrem pro nový cirkus). Představení Cirkopolis vol. 1 se uskuteční 7. a 8. dubna od 20 hod. Cirkopolis vol. 1 Bude vytvořeno pouze pro Palác Akropolis, uvidí jej pouze pražské obecenstvo a umělci participující na projektu se setkají pouze za tímto účelem. Mají jednoznačné zadání: jeden týden, jedno téma a svou profesionalitu a nadšení. Jména jako Albin Warette – francouzský režisér, Niklas Blomberg a Quim Giron – špičky severského nového cirkusu, slibují kvalitní podívanou. Součástí týmu budou i umělci z České republiky.
O projektu a práci hovoří režisér Albin Warette: „Každý cirkusový pohyb má své zákonitosti. Tyto zákonitosti je ale možné vnímat v divadelních intencích a je nutné v nich hledat významy a spojitosti. V chůzi na laně, v přemetu nebo saltu se skrývají estetické, technické i divadelní kvality, které je možné odkrýt a zdůraznit. Salto může být úzce propojeno s charakterem postavy, které ztělesňuje daný aktér.
Šárka Maršíková, hlavní postava Cirqueonu a dramaturgyně projektu Cirkopolis dodává: „Cirkopolis je projekt, který mám v hlavě už několik let. Je to zajímavý formát, který jsem si trochu vypůjčila ze Španělska. Cílem je představit tvorbu profesionálů z různých zemí, ale ne formou klasického cirkusového kabaretu. Máme sedm tvůrčích lidí, kteří se společně nikdy neviděli, budou mít možnost 24 hodin nonstop spolu zkoušet, blbnout, improvizovat, pod profesionálním vedením uznávaného režiséra. Pro české umělce je to obrovská příležitost seznámit se se skandinávskou a francouzskou scénou. Věřím, že nás diváci podpoří a vyburcují k maximálnímu výkonu.

ALBIN WARETTE (Francie)
Patří mezi nejvyhledávanější evropské pedagogy, režiséry a herce reprezentující nový cirkus. Už čtrnáct let působí jako skalní lektor v jedné z nejvyhledávanějších francouzských profesionálních cirkusových škol Le Lido (Toulouse). Je zakladatelem progresivní skupiny Collectif Prêt-à-Porter, která svým působením významně posouvá hranice vnímání nového cirkusu.

NIKLAS BLOMBERG (Finsko)
Všestranný cirkusový umělec, multiinstrumentalista a hudební skladatel, vystudoval hudební konzervatoř v Lahti a University of Circus and Dance ve Stockholmu. Vystupuje od svých sedmi let  na vertikálním laně, jako pozemní akrobat, stepař, žonglér i kouzelník.

QUIM GIRON (Katalánsko)
Je především vyznavačem balančních technik (handstands), moderní klaun a bubeník. Studoval cirkusová umění nejprve v Barceloně, poté ve francouzské Le Lido (Toulouse) a nakonec absolvoval na University of Circus and Dance ve Stockholmu.

ELIŠKA BRTNICKÁ (ČR)
Vzdušná akrobatka na visuté hrazdě a šálách, věnuje se ale i pozemní a párové akrobacii, žonglování a dalším cirkusovým disciplínám. Je nejen profesionální akrobatkou a performerkou, ale má také zkušenosti s vedením cirkusových dílen pro děti, mládež i dospělé. Absolvovala studijní stáž ve studiu pantomimy „Magenia“ v Paříži a kurzy akrobacie v cirkuse Noctambules v Nanterre u Paříže.

KRISTÝNA VLČKOVÁ (ČR)
Akrobatka na volném laně a žonglérka, která studovala tři roky ve francouzské L’école de cirque de Bordeaux. V současné době je možné Kristýnu vidět v představení Plovárna, které nazkoušela se skupinou bra(Tři) v tricku.

TOMÁŠ TOMSA LEGIERSKI (ČR)
Mim a  performer, v roce 2010 dokončil bakalářské studium na HAMU, obor pantomima. V jeho průběhu se účastnil tříměsíční stáže v Berlíně (Die Etage obor pantomima a autorská tvorba). Dlouhodobě vede pantomimické dílny a workshopy u nás i v zahraničí (Irsko, Německo). V současnosti studuje na KALD DAMU u prof. Josefa Krofty obor režie.


CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus je organizace, která již čtyři roky funguje jako klíčový projekt pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice. V pražských Nuslích provozuje prostor vyhovující základním potřebám pro tvorbu a trénink v oblasti cirkusových umění, vedle tréninků také spravuje informační portál www.cirqueon.cz, informační a dokumentační centrum a odbornou knihovnu. CIRQUEON je významnou a respektovanou organizací reprezentující český nový cirkus v zahraničí, od roku 2012 zasedá v mezinárodní grantové komisi projektu Cirkus Next, od téhož roku reprezentuje spolu s osmi partnery profesionální síť Circostrada network.


Více informací a ukázky:
http://www.youtube.com/watch?v=xLTa6ROUCVk
https://vimeo.com/45453650
www.cirqueon.cz/
www.palacakropolis.cz Zdroj: Palác Akropolis

Témata článku