V Plzni vystoupí ve třech večerech bratři Bubeníčkové

V Plzni vystoupí ve třech večerech bratři Bubeníčkové

V Plzni vystoupí ve třech večerech bratři Bubeníčkové

Na pozvání Evropského hlavního města kultury 2015 přijíždí do Plzně baletní soubor Les Ballets Bubeníček Jiřího a Otty Bubeníčkových. 18., 19. a 20. července uvedou oba bratři v Novém divadle DJKT svůj nový program, ve kterém vystoupí jako hosté sólisté ze Semperoper Ballet, Dortmund Ballet, Hamburg Ballet, Royal Swedish Ballet a Royal Danish Ballet. Všechna tři představení jsou již nyní vyprodána.
Večery budou složeny ze dvou choreografií. Piano, nejdelší a velmi výpravná, je inspirovaná stejnojmenným oskarovým filmem Jane Campionové. Druhá choreografie L’heure Bleue bude v Plzni uvedena v evropské premiéře a nabídne dvacet tanečníků, což je největší počet interpretů, který kdy bratři Bubeníčkové na jevišti měli. Na závěr pak čeká na diváky překvapení. „Určitě není nutné příliš zdůrazňovat, o jak velkou kulturní událost jde. Bratři Bubeníčkové patří ke špičce světové scény, jejich hostování u nás jsou velmi vzácná. Navíc nás těší tematické spojení choreografie Piano k dalšímu programovému vrcholu Plzně 2015 - výstavě maorských portrétů Gottfrieda Lindauera,“ říká programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
„L’heure Bleue je výraz, který ve francouzštině vyjadřuje atmosféru noční Paříže, kdy noc téměř skončila, ale den ještě nezačal – noční hodina. Právě ta se stala inspirací pro choreografii Jiřího Bubeníčka, když se vracel do svého bytu na Montmartru. Zahleděl se do barvy ranního světla a okamžitě měl název i inspiraci pro své další taneční díla pro North Carolina Dance Theatre,“ dodávají organizátoři. V Plzni bude dílo s hudbou Johanna Sebastiana Bacha a scénou a kostýmy Otty Bubeníčka uvedeno v evropské premiéře. Kromě obou bratrů zatančí Sonia Vinograd, Jelena-Ana Stupar, Duosi Zhu, Claudio Cangialosi, Jón Vallejo a Andrei Morariu.
„Vzniku výpravné choreografie Piano předcházela dlouhá a pečlivá příprava, která zahrnovala i návštěvu obou bratrů na Novém Zélandu a studium maorské kultury.  Zde také vznikly záběry pláží a přírody, které dílo na jevišti doprovázejí. Milostný historický příběh němé Skotky z 18. století je v podání bratří Bubeníčků poetickým tanečním duetem, v němž má každý krok a každé gesto svůj význam,“ přibližují inscenaci organizátoři. Kromě hudby Michaela Nymana, která doprovázela Oskary oceněný film, zazní skladby Igora Stravinského, Alfreda Schnittkeho či tradiční maorská hudba. Choreografie měla premiéru v Theater Dortmund pro Dortmund Ballet 14. února 2015 a kromě 18 tanečníků se v ní představí i děti z Plzně.
Jiří a Otto Bubeníčkovi patří mezi mezinárodně uznávané tanečníky, opravdové mistry ve svém oboru. Oba bratři mají v sobě neobyčejnou vitalitu, hravost a otevřenost vůči novým impulsům. V roce 1993 oba vstoupili do hamburského souboru Johna Neumeiera, což nastartovalo jejich kariéru. Jiří Bubeníček se rozhodl po třinácti letech odtančených v Hamburku změnit angažmá, v roce 2006 přešel jako první sólista do Semperoper v Drážďanech. Dvě silné umělecké individuality se nyní opět spojily při přípravě společných projektů Les Ballets Bubeníček, pro které Jiří choreografuje a Otto se stará o výtvarnou stránku a komponuje pro některá bratrova díla hudbu. Oba k tomu ještě ve svých uměleckých počinech tančí.

Více informací na www.plzen2015.cz.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku