V Poličce probíhá Mime Fest, mezinárodní festival pantomimy a nového cirkusu

V Poličce probíhá Mime Fest, mezinárodní festival pantomimy a nového cirkusu

V Poličce probíhá Mime Fest, mezinárodní festival pantomimy a nového cirkusu

Třetí ročník jediného festivalu pantomimy v České republice Mime Fest právě probíhá ve východočeské Poličce. Začal 15. a potrvá do 20. září. Festival zahájil soubor Mime Prague, z Egypta přijel soubor El-Ghaba a v úterý vystupoval také polský souboru Group X, který založili herci ze známého polského Divadla pantomimy Henrika Tomaszewského. Na své si přijdou i milovníci opery, a to ve středu, kdy se na Mime Festu představí soubor Tichá opera. Ten jako jediný v Česku propojuje operu s pantomimou. Italsky zpívané libreto Život na Měsíci je zde ztvárněno i pantomimicky. Opera se tak stává srozumitelnou pro všechny diváky.
Čtvrtek 18. září začne v odpoledních hodinách představením českého souboru neslyšících Pantomima S.I. Večer bude opět ve znamení exotiky, tentokrát až z Jižní Ameriky. V Tylově domě vystoupí ekvádorský soubor Teatro del Cielo. „Jsme poprvé v Česku a je to pro nás velké ocenění. Snad diváky potěšíme naším představením plným emocí,“ říká šéf souboru Martin Peňa, který patří ke světové špičce ve svém oboru.
Páteční večer bude patřit legendárnímu Bolku Polívkovi, který přijede se svým úspěšným představením Pro Dámu na balkoně. „Hraju o lásce, životě, ale spíše o jeho temných stránkách a spodních tónech,“ říká autor o své inscenaci. V sobotu pak Mime Fest vyvrcholí tradičním Večerem mimů, kde se představí hvězdy festivalu. Mezi ně patří například Anke Gerber a Oliver Pollak z Německa, El-Ghaba, Boris Hybner, Radim Vizváry a další.
Organizátoři festivalu mysleli i na dětské diváky. V pátek pro střední školy uvede český novocirkusový soubor Bratři v Tricku představení Na Plovárně. Pro základní zahraje polský soubor Pineczka, který v sobotu od 15 hodin odehraje i rodinné představení.
Kromě workshopů pro účastníky festivalu pod vedením lektorů z celého světa, kterými jsou například Irina Andreeva z Ruska, Finka Taina Mäki-Iso, Katarzyna Śnieżka Sobiszewska z Polska nebo Martin Peňa z Ekvádoru. Jedinečnou příležitost naučit se základy pantomimy bude mít i veřejnost, a to v sobotu od 10 hodin v Tylově domě pod vedením herců ze souboru Mime Prague.
Mime Fest navazuje na několik málo mezinárodních festivalů mimického divadla konaných v české historii. První se konal v roce 1969 v Praze a poslední v roce 1996 v Kolíně. Cílem festivalu Mime Fest je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro mimické umění. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou. Více: www.mimefest.cz
Letos se Mime Fest bude poprvé konat i v Praze, a to od 17. do 22. října. Zdroj: Mime Fest

Témata článku