Ve Studiu ALTA se v květnu představí člen souboru Les SlovaKs Dance Collective Milan Tomášik

Ve Studiu ALTA se v květnu představí člen souboru Les SlovaKs Dance Collective Milan Tomášik

Ve Studiu ALTA se v květnu představí člen souboru Les SlovaKs Dance Collective Milan Tomášik

Lovecká sezona je nejnovější kolektivní dílo Milana Tomášika – tanečníka, choreografa, pedagoga, absolventa belgické školy P.A.R.T.S. a člena souboru Les SlovaKs Dance Collective. V rámci českého turné se tato inscenace s mezinárodním obsazením představí i v Praze, a to 18. května 2015 v holešovickém Studiu ALTA. Milan Tomášik zde se svým tvůrčím týmem představí dvě tváře člověka – lovce a kořist.
„Každá lovecká akce si vyžaduje koncentraci, pozornost, sebezapření, splynutí s okolním prostředím, nasloucháni vnitřních i vnějších impulzů. Lovec a kořist jsou dvě tváře každého člověka: jedna je úmyslná, druhá instinktivní a bezohledná. Tělo se zde představí jako prvotní zdroj – rychlé, prudké a odvážné, ale taky přesné a obezřetné,“ dodávají autoři.
Tvůrci zkoumali fyzické limity výdrže, hru mezi napětím a uvolněním. Princip lovu tu slouží k vzájemným „srážkám“ mezi tanečníky, což jim dává možnost přes strukturu těla nahlédnout na sebe samé, druhé, ale i na skupinu jako celek. Příběhy, které se mezi nimi vytvářejí, přesahují psychologii jednotlivce, lovce a skupiny. Odhalují prý záblesky šílenství, egoismu, zranitelnosti a momenty krásy v nás, v lidstvu, ve světě.
Ředitelka Studia ALTA Lucia Kašiarová pozvala Milana Tomášika do Prahy již poněkolikáté. „Pražští diváci Milana již znají, hostoval u nás v rámci festivalu HYBAJ HO! čtyřikrát, mimo jiné s představením Fragments souboru Les SlovaKs Dance Collective. Opět bude stát na jevišti s pěticí tanečníků, ale tentokrát ne Slováků. Tanečníci ze Slovenska, Itálie, Španělska a Slovinska diváky provedou světem napětí, uvolnění, lovu a (ne)smyslů. Ale i humoru, ironie, soutěžení a srdcervoucích duet a sól. Tělo předbíhá pohled a myšlenky sotva následují. Toto je lov na lidstvo.“
Inscenace bude mít českou premiéru v Olomouci v rámci festivalu Divadelní flora (17. května 2015) a po pražské repríze se stane zahajovacím představením festivalu MOVE FEST v Ostravě. Detaily také na http://www.stanica.sk/2014/09/milan-tomasik-lovecka-sezona/
Milan Tomášik, slovenský tanečník, choreograf a pedagog, v současnosti žije a tvoří ve Slovinsku. Studoval na taneční konzervatoři J. L. Bellu v Banské Bystrici, na VŠMU v Bratislavě a v roce 2004 absolvoval na prestižní belgické taneční škole P.A.R.T.S. Spolupracuje s nejvyhledávanějšími choreografy a tanečníky ve světě. Je spoluzakladatelem a členem světoznámého souboru Les SlovaKs Dance Collective, se kterým vytvořil tři představení a představil je v Evropě, Africe a Americe. Jeho nejnovější kolektivní dílo Lovecká sezona mělo premiéru v říjnu 2014 ve Slovinsku.

Zdroj: Studio ALTA  

Témata článku