VerTeDance v nadcházející sezoně

Taneční soubor VerTeDance vstupuje do své třinácté sezony. Hned první školní den se představil na evropském tanečním trhu Tanzmesse v Düsseldorfu se svým projektem Korekce. S cenami ověnčenou inscenací soubor do konce roku navštíví Japonsko, Bosnu a Hercegovinu či Francii. Mimo reprízování existujících projektů připravují VerTeDance také dvě nové premiéry.
Sólo Heroin West režisérky a performerky Halky Třešňákové pro polovinu dua VerTeDance Veroniku Knytlovou se zkouší již od jara 2016. Přestože oficiální premiéra projektu inspirovaného šovinistickým světem Divokého západu proběhne až v roce 2017 v rámci festivalu KoresponDance, pod pokličku tvůrčího procesu mohou diváci nahlédnout již 29. září ve Studiu ALTA v rámci otevřené zkoušky. Krátká ukázka bude také součástí festivalu L1 v Budapešti 20. září.
Hlavní premiérou sezony bude projekt s pracovním názvem Flow. Po projektech Korekce (2014) a Naučená bezmocnost (2013) je Flow třetí společnou prací souboru VerTeDance a režiséra Jiřího Havelky. Tvůrci k projektu dodávají: „Minulost je jen příběh v naší hlavě. Neexistuje a zaslouží si jediné: vyrovnání. Budoucnost krade přítomnost. Vytváří představy. Přítomnost nezná čas. Ani formu. Ani potřeby. Co vnímáme jako přítomné, je živý okraj paměti s nádechem očekávání. Můžeme se propadnout do přítomného okamžiku, když čas neomylně plyne vpřed?“ Premiéry proběhnou 21. a 22. listopadu 2016 v divadle Ponec.
Mimo pražské tvůrčí aktivity chystá soubor i zahraniční výjezdy. Korekce se během podzimu představí sedmkrát v Japonsku během turné, které organizačně zastřešuje Muzeum 21. století v Kanazawě. Mimo Kanazawu bude projekt součástí festivalů Dance New Air v Tokyu a Aichi Triennale 2016 (4. – 14. 10.) a bude uveden v plné verzi se čtyřčlenným hudebním doprovodem spoluautorů inscenace, kapely Clarinet Factory. Před Japonskem soubor ještě vystoupí v Sarajevu na festivalu MESS 2016 (30. 9.)a v listopadu také v Paříži (3. 11.).
„Do konce roku projekt pravděpodobně dosáhne stého opakování. Pro následující rok jsou v jednání uvedení v Barceloně, Turecku, Štrasburku a dalších městech. Korekce není jediným zahraničně úspěšným projektem VerTeDance. Výjezdů se dočká i čtyři roky staré představení Simulante Bande, které propojuje dva profesionální tanečníky se dvěma hendikepovanými performerkami a živým hudebním doprovodem kapely DVA. Koprodukční inscenace VerTeDance a Divadla Archa získala pozvání do Moskvy na festival ProTeatr (30. 9. – 1. 10.) a do Wroclawi jako součást programu Evropského hlavního města kultury 2016 (26. - 27. 10.),“ uzavírají VerTeDance.

Zdroj: VerTeDance

Témata článku