Vertigo, nová premiéra Baletu Národního divadla

Vertigo, nová premiéra Baletu Národního divadla

Vertigo, nová premiéra Baletu Národního divadla

Balet Národního divadla připravuje premiéru, která se bude tentokrát nést v duchu současného tance. Komponovaný večer představí esenci díla trojice současných evropských tvůrců tanečního divadla - Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana. „Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity,“ říkají zástupci Baletu ND. Premiéry se uskuteční 9. a 10. června 2016 na Nové scéně Národního divadla.
Moldavan Radu Poklitaru je mladý tvůrce, který propojuje prvky klasiky a každodenní gesta, prvky moderních a národních tanců. Choreografie Rain na hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Jacquese Brela a lidových písní vznikla v roce 2007 a je filozofickým příběhem, který vypráví o osudech lidí, kteří nedobrovolně vstoupili do jednoho prostoru ve stejný okamžik.
Italský choreograf a v současné době také umělecký šéf Teatro  La Scala, Mauro Bigonzetti vytvořil duet Vertigo na hudbu Dmitrije Šostakoviče v roce 2006. Vyjádřil v něm své osobní vize ve vztahu dvou lidí, ve spojení, v němž se šílenství lásky mění ve fyzickou závrať.
Švédský choreograf a režisér Alexander Ekman působil nejdříve jako tanečník Nederlands Dans Theater II a Cullberg Ballet. „Jeho dílo Cacti vzniklo v roce 2010 a je jedním z nejúspěšnějších Ekmanových děl. Šestnáct tanečníků vytváří rytmy společně se čtyřmi hudebníky na scéně. S nadsázkou a střízlivou ironií se v něm dotýká stereotypů současné západoevropské civilizace a zejména současného konceptuálního umění, jehož charakteristické strategie se prostřednictvím tohoto díla nezdráhá parodovat,“ dodávají zástupci Baletu ND. Dílo bylo vytvořeno na hudbu Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta, Andy Steina a Gustava Mahlera.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku