Víkend světových premiér startuje Divadelní Floru v Olomouci

Víkend světových premiér startuje Divadelní Floru v Olomouci

Víkend světových premiér startuje Divadelní Floru v Olomouci

V Olomouci dnes začal jeden ze tří nejvýznamnějších tuzemských divadelních festivalů, Divadelní Flora. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit na šest desítek produkcí v jedenácti dnech. První víkend přinese hned tři světové premiéry, od neděle zvou organizátoři na programový blok věnovaný Václavu Havlovi. První premiéru obstará domácí soubor Divadla na cucky, který poprvé představí koprodukční inscenaci Mlčení. Na projektu se podílela pražská umělecká skupina Handa Gote. Páteční poledne bude patřit Divadlu Vosto5, jež nabízí pohled na olomoucké Horní náměstí z nové perspektivy v happeningovém představení Druhé město. Prvního uvedení se pak v neděli dočká také performance Sayat Nova Mexičanky Cristiny Maldonado.
V rámci bohatého programu, složeného nejen z činoherních, tanečních a performativních představení, strhává pozornost především dramaturgická linie věnovaná životu a dílu Václava Havla. „Věříme, že si tato živá, nesentimentální forma připomínky Havlovy osobnosti a tvorby najde své publikum – otevřené a vnímavé diváky, kteří si budou moct znovu potvrdit, jak moc bylo – a stále je – důležité míti Havla,“ uvedl Petr Nerušil, ředitel přehlídky.
Kromě Zahradní slavnosti pražského Národního divadla nebo Audience v podání Divadla Petra Bezruče stojí jistě za zmínku tři festivalové speciality. „V klubu S-Cube se představí Divadlo Na zábradlí a hned ve dvou reprízách tu odehraje autorský hudebně-divadelní projekt Velvet Havel, volně inspirovaný životem a tvorbou našeho bývalého prezidenta. Inscenace má krátce po premiéře a v Praze vzbudila velký ohlas,“ láká mluvčí festivalu Zdeněk Vévoda. „Těšíme se i na Žebráckou operu v podání Klicperova divadla, které vtiskl nezaměnitelnou podobu režisér Daniel Špinar,“ dodává. Svérázným způsobem se s Havlovou tvorbou popasoval také soubor Spitfire Company - notoricky známou scénu z Audience s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem rekonstruují v projektu Antiwords dvě performerky a v představení se pokusí vypít víc než devět osmistupňových piv.
18. Divadelní Flora potrvá do neděle 25. května. Kompletní program přehlídky je k dispozici na webu www.divadelniflora.cz, vstupenky na jednotlivé produkce lze zakoupit na pokladně Moravského divadla Olomouc nebo na stránkách www.moravskedivadlo.cz. Zdroj: DF

Témata článku